Forum Discuţii juridice Executare silită Rog cateva sfaturi - pentru executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Rog cateva sfaturi - pentru executare silita

Buna seara !

Sora mea a castigat un proces civil.

Instanta l-a obligat pe pârât:
- să restituie surorii mele o suma de bani,
precum şi actualizarea în funcţie de indicii de inflaţie a sumei datorate, de la data introducerii acţiunii, până la data plăţii efective.
- să plătească surorii mele suma de 12 lei reprezentând cheltuieli de judecată.

Hotararea este executorie de drept. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.

Va rog din suflet sa ne ajutati cu cateva sfaturi cum trebuie sa procedeze sora mea:
1. - daca face Cerere pentru hotarare, ce taxa judiciara de timbru va trebui sa plateasca?
Taxa de timbru se mai plateste in anul 2017 sau nu ?
2. - dar daca face Cerere pentru Certificat de grefa, plateste aceleasi taxe ?
3. - daca cere executarea silita, executorul poate sa execute silit pe parat
si in baza unui Certificat de grefa ?
.... sau ar fi mai bine sa se astepte hotararea judecatoreasca ?
4. - cine va calcula actualizarea sumei, executorul ?
5. - cat va trebui sa plateasca unui executor judecatoresc
pentru executare ?
Din 2017, reclamantul mai trebuie sa plateasca executorul ?
.... sau doar institutiile publice sunt scutite de plata ?
6. - ce inseamna ca: Hotararea este executorie de drept ?
7. - daca paratul are drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotararii,
sora mea poate executa silit sau va trebui sa astepte sa se judece si apelul ?

Va rugam sanedati si alte sfaturi utile.

sa ceara
1. - daca face Cerere pentru hotarare, ce taxa judiciara de timbru va trebui sa plateasca?
- Hotararea se va comunica sorei dvs. Asteptati sa primeasca hotararea, poate ca inca nu e redactata.
Taxa de timbru se mai plateste in anul 2017 sau nu ?
Nu trebuie sa platiti taxa de timbru pentru obtinerea hotararii in cazul dvs., hotararea se comunica obligatoriu partilor din proces.

2. - dar daca face Cerere pentru Certificat de grefa, plateste aceleasi taxe ?
Pentru Certificat de grefa se plateste o taxa judiciara de 1 leu.

3. - daca cere executarea silita, executorul poate sa execute silit pe parat
si in baza unui Certificat de grefa ?
NU, trebuie sa depuna la executor sentinta redactata, asa cum o va primi de la instanță.
.... sau ar fi mai bine sa se astepte hotararea judecatoreasca ?
- DA, sa astepte hotararea

4. - cine va calcula actualizarea sumei, executorul ?
DA, executorul judecatoresc, in functie de ce scrie in hotararea judecatoreasca.

5. - cat va trebui sa plateasca unui executor judecatoresc
pentru executare ?
Depinde de suma de executat, si/sau de ce anume alte obligatii trebuie executate silit si, evident, de onorariul executorului.

Din 2017, reclamantul mai trebuie sa plateasca executorul ?
... sau doar institutiile publice sunt scutite de plata ?
- Executorul trebuie platit de cel care solicita executarea silita (creditorul - sora in cazul dvs.)

6. - ce inseamna ca: Hotararea este executorie de drept ?
Inseamna ca hotararea se poate pune in executare silita.
Dar se poate ca nu toate obligatiile impuse printr-o sentinta sa fie executorii de drept.

7. - daca paratul are drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotararii,
sora mea poate executa silit sau va trebui sa astepte sa se judece si apelul ?
Poate sa o puna in executare, depinde ce obligatie trebuie executata.

Ar trebui sa dati mai multe detalii, care este mai exact obiectul procesului si ce scrie in dispozitivul hotararii (ce scrie in minută?)
Până primiti hotararea redactata, puteti solicita o copie a minutei, taxa de timbru este 1 leu.
După ce vi se comunică hotărârea, o legalizați (taxa de 5 lei/1 exemplar) și mergeți la un executor judecătoresc pentru demararea procedurilor de executare silită.
Va trebui să plătiți un avans executorului, bani pe care îi veți recupera după executare.
Ar fi mai potrivit ca înainte de solicitarea de executare silită, să-i transmiteți debitorului o notificare/somație de plată și să indicați un cont unde să plătească banii. Este posibil să plătească de bună voie banii și astfel să evite executarea silită.
- obiectul procesului: pretentii.
Restituire suma de bani, adica restituirea imprumutului pentru reparatia blocului.

- sora nu a primit inca hotararea.
Pe ECRIS apare doar solutia scurta, asa cum am scris-o mai sus.