Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere a copilului pentru o studenta ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere a copilului pentru o studenta insarcinata

Sunt anul I și am o sarcină de 6 săptămâni în evoluție. Sunt înmatriculată în cadrul studiilor universitare de licență din anul 2011 / 2012, la zi. Mă interesează dacă pot primi indemnizația de creștere a copilului, întrucât el se va naște cel târziu în august 2012. Dacă la nașterea copilului nu îndeplinesc cele 12 luni de studii la zi e posibil să solicit indemnizația după împlinirea celor 12 luni, adică după două luni de la nașterea copilului?
Daca se poate sa ma ajutati cu detalii referitoare la statutul unei studente insarcinate si drepturile acesteia.
Va mulțumesc anticipat!

Toate cele bune,
Raluca Iuliana M.
Cele 12 luni trebuie sa fie anterioare datei nasterii copilului ....
1. Pentru un raspuns corect si complet precizati care este/va fi statutul dvs. in perioada celor 12 luni anterioare nasterii copilului (august 2011 - august 2012).

2. Intereseaza in special perioada lunilor de dinainte de inceperea facultatii (ati fost eleva, erati in somaj, erati inregistrata la somaj in vederea obtinerii indemnizatiei de somaj, erati in perioada imediata de dupa absolvirea liceului etc.?).

3. Astept raspunsurile dvs. dar banuiesc ca veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.