Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ajutooorrrrrr !!!!plangere penala neplata pensie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ajutooorrrrrr !!!!plangere penala neplata pensie

Buna ziua !
Va scriu cu incredere ca ma puteti ajuta .
Am un dosar pentru pensie alimentara deschis din luna februarie la sectia de politie din orasul meu ; ideea este ca nu s-a rezolvat nici pana astazi , desi intre timp am aflat ca ''fostul'' are firma pe numele lui , i-am scos veniturile pe anii 2009-2010 ,de la Registrul Comertului si am dus totul pe tava politistului care se ocupa de dosar ( adresa , nr telefon, nr de inregistrare al firmei , tot ce avea nevoie ) ; eu am hotarare judecatoreasca ...copilul are dreptul la 25 % din venitul net lunar al fostului . Ar trebui obligat sa plateasca acesti bani, nu ?
De aproape un an am fost amanata : ba k nu s-a prezentat fostul , ba k politistul a fost in concediu , ba k procurorul a intrat si el in concediu si ...tot asa .
Acum ...chiar astazi am aflat ca s-a schimbat procurorul .... ca cel care s-a ocupat de dosar l-a audiat pe fostul si a fost de acord ca dosarul sa mearga in tribunal ; oare noul procuror va putea lua o alta hotarare ? sau preia dosarul de unde a ramas ?
Rugamintea mea eszte sa ma sfatuiti cum pot afla la ce procuror este acum dosarul ..pot face o cerere online sau trebuie sa merg la Parchet ? Daca aveti un model de cerere , datimi-l si mie va rog !!!
Era normal sa se schimbe procurorul , acum ..la sfarsitul dosarului ?
Multumesc frumos , o zi buna si Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi !
Nu-i nici-o problema ca s-a schimbat procurorul in acest stadiu al cercetarilor. In mod normal noul procuror nu poate schimba solutia agreata de vechiul procuror. Aici nu a-ti precizat daca a fost inceputa urmarirea penala in cauza...
Puteti intreba politistul care a instrumentat dosarul cine este noul procuror, sau sa mergeti in audienta la primprocurorul parchetului respectiv si sa solicitati relatiile care va intereseaza despre dosar.
Daca spuneti ca fostul sot a fost audiat de vechiul procuror inseamna ca i-a facut prezentarea materialului de urmarire penala ??? ... atunci inseamna ca cel mai probabil dosaul va fi trimis in instanta.
Ministerul Public este indivizibil, asta inseamna ca orice procuror poate fi inlocuit de altul, cu conditia sa fie competent material.
Nu exista model de cerere, daca doriti sa aflati numele procurorului nou, mergeti la parchet si solicitati o audienta la procurorul de serviciu. Acesta va va spune numele si eventual care este stadiul dosarului.
Buna ziua !
Multumesc frumos , asa voi proceda dupa sarbatori .
La Multi Ani .... Un An Nou fericit si plin de realizari !
Buna ziua !
Da , politistul imi spune de 3 luni ca a inceput urmarirea penala si ca ultima chestie care ii mai trebuia la dosar era declaratia fostului ... dar , iar ma amana k nu a putut procuroarea sa ii primeasca , ba k a avut el nu stiu ce prioritati , iar eu m-am suparat si m-am dus in audienta la comandantul politiei .
Asadar ... nu ma astept sa imi spuna ce procuror se ocupa de caz :( , asa ca voi merge in audienta .
Da, din cate stiu eu i-a fost prezentat materialul .... acum o sa vad dupa sarbatori .
Va multumesxc frumos , Sarbatori Fericite !
Daca i s-a prezentat materialul de u.p., urmatorul pas este instanta. Nu mai aveti ce sa cautati la parchet. Verificati pe www.noulportal.just.ro, dupa instanta si nume.