Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... se pot depune inscrisuri la parchet dupa ce politia a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

se pot depune inscrisuri la parchet dupa ce politia a terminat cercetarea?

am depus o plangere anul trecut imptriva fostului sot de abandon art.305 in localitatea in care locuiam la acea vreme.la 4 luni dupa aceea m-am mutat de acolo.am vb doar la tel cu politistul care se ocupa de caz si am aflat ca fostul sot nu a trecut pe acolo.acum dosarul se afla la parchet din luna august.eu intre timp am intrat in posesia unor contracte siadeverinte de munca ale fostului sot si a unor solutii ale instantei din c-ta care nu sunt la dosarul respectiv.consider ca acestea sunt in masura sa aduca clarificari la plangerea de abandon.pot trimite aceste documente la parchet acum daca cercetarea de la politie s-a terminat?
Da, cu conditia sa nu se fi terminat urmarirea penala in cauza. adica dosarul sa se afle inca la parchet, respectiv procurorul sa nu fi solutionat dosarul.
multumesc frumos.chiar ieri am primit raspuns de la parchet in sensul ca dosarul se afla la ei in lucru.
Inseamna ca puteti depune ce inscrisuri considerati ca ar fi utile in vederea solutionarii cauzei penale.