Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura bon valoric combustibil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura bon valoric combustibil

Buna ziua
Pentru prima data am o factura :
Bon valoric combustibil [EDITAT de moderator] 20buc 40.32 valoare 806.40 tva 193.54 total 1000
Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum se procedeaza cu ele,cum se inregistreaza
Va multumesc frumos
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Inregistrati bonurile valorice de combustibil:
5328(alte valori) /4426 = 401.

In momentul aprovizionarii combustibilului de la statie, pe baza bonultui fiscal :
3022=5328.

Si cheltuiala aferenta:
6022=3022.

Sau direct 6022=5328.
Tva se deduce ?
In cazul in care combustibilul este achizitionat pentru deplasari in scopul aprovizionarii de marfuri sau a obtinerii de venituri de catre societate, puteti deduce TVA.