avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura bon valoric combustibil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura bon valoric combustibil

Buna ziua
Pentru prima data am o factura :
Bon valoric combustibil [EDITAT de moderator] 20buc 40.32 valoare 806.40 tva 193.54 total 1000
Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum se procedeaza cu ele,cum se inregistreaza
Va multumesc frumos
Ultima modificare: Joi, 29 Decembrie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 22:32, 6 Ianuarie 2012
Inregistrati bonurile valorice de combustibil:
5328(alte valori) /4426 = 401.

In momentul aprovizionarii combustibilului de la statie, pe baza bonultui fiscal :
3022=5328.

Si cheltuiala aferenta:
6022=3022.

Sau direct 6022=5328.
Tva se deduce ?
In cazul in care combustibilul este achizitionat pentru deplasari in scopul aprovizionarii de marfuri sau a obtinerii de venituri de catre societate, puteti deduce TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bonuri valorice marcelaL marcelaL buna imi spune si mie cineva cum inregistrez o factura de bonuri valorice de combustibil? daca inregistrez si factura cu bonuri valorice si bonul de ... (vezi toată discuția)
Achizitie cu bonuri fiscale, factura emisa ulterior florisp2009 florisp2009 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti care sunt intregistrarile contabile pentru situatia in care se achizitioneaza combustibil (pentru un TAF) pe baza de bonuri ... (vezi toată discuția)
Centralizator bonuri motorina jonny_6 jonny_6 Buna ziua ! Avand in vedere Opanaf 2986/2013 referitor la nedeclararea bonurilor fiscale in declaratia 394 , pt o firma de taxi platitoare de TVA care ... (vezi toată discuția)