Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract

buna ziua.sunt divortata si nu am facut partaj.acum fostul meu sot imi spune ca daca ii dau o anumita suma de bani imi da partea lui de apartament.intrebarea mea este daca se poate si ce act trebuie facut la notar?de vanzare cumparare sau altfel deoarece eu nu dispun de acesti bani si as dori sa fac credit imobiliar.multumesc frumos.
un artificiu juridic care va scuteste de plata taxelor notariale ar fi sa deschideti actiune de partaj in instanta si pana la primul termen sa depuneti o tranzactie in baza careia obtineti o hotarare de expedient definitiva...banii ii puteti da sotului in fata instantei cand semneaza tranzactia... in ce localitate se afla apartamentul?
Cred totusi ca este mai ieftin sa mergeti la notar si sa faceti partajul. Pentru o actiune in instanta, chiar in ipoteza incheierii unei tranzactii, primordial este taxarea actiunii. Taxa de timbru este 3% din valoarea imobilului. Interesati-va la un notar public si vedeti cat sunt taxele si onorariul notarului. Puneti in balanta si alegeti calea cea mai ieftina.