Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ce inseamna ''respinge exceptia lipsei calitatii ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ce inseamna ''respinge exceptia lipsei calitatii procesuale active, respinge actiunea''?

LA MULTI ANI !!!
Sindicatul Poliţiştilor a acţionat în judecată ministerul pentru recuperarea drepturilor salariale de 25%, tăiate.
Vă rog să-mi spuneţi la ce anume s-a referit instanţa când a dat soluţia : RESPINS EXCEPŢIA LIPSEI CALITÃŢII PROCESUALE ACTIVE A SNPCC. RESPINS ACŢIUNEA ÎN CONTENCIOS ADMINISTRATIV.
Mulţumesc şi vă doresc un an mai bun !
Prin respingerea exceptiei, instanta a considerat ca sindicatul are calitatea de a introduce actiunea respectiva, espectiv dreptul de a sta in proces in calitate de reclamant.
ARE, sau NU ARE calitatea de a introduce actiunea respectiva ?
Are calitate procesuala activa pentru ca exceptia a fost respinsa.
Daca considera ca nu are calitate, instanta admitea exceptia.
Exceptia a fost respinsa , insa si actiunea a fost respinsa .. prin urmare, Sind. poate decat sa exercite calea de atac a recursului impotriva acelei hotarari prin care i s-a respins actiunea.