avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ce inseamna ''respinge exceptia lipsei calitatii ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ce inseamna ''respinge exceptia lipsei calitatii procesuale active, respinge actiunea''?

LA MULTI ANI !!!
Sindicatul Poliţiştilor a acţionat în judecată ministerul pentru recuperarea drepturilor salariale de 25%, tăiate.
Vă rog să-mi spuneţi la ce anume s-a referit instanţa când a dat soluţia : RESPINS EXCEPŢIA LIPSEI CALITÃŢII PROCESUALE ACTIVE A SNPCC. RESPINS ACŢIUNEA ÎN CONTENCIOS ADMINISTRATIV.
Mulţumesc şi vă doresc un an mai bun !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:23, 2 Ianuarie 2012
Prin respingerea exceptiei, instanta a considerat ca sindicatul are calitatea de a introduce actiunea respectiva, espectiv dreptul de a sta in proces in calitate de reclamant.
ARE, sau NU ARE calitatea de a introduce actiunea respectiva ?
Are calitate procesuala activa pentru ca exceptia a fost respinsa.
Daca considera ca nu are calitate, instanta admitea exceptia.
Exceptia a fost respinsa , insa si actiunea a fost respinsa .. prin urmare, Sind. poate decat sa exercite calea de atac a recursului impotriva acelei hotarari prin care i s-a respins actiunea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire 25% din salariu floring64 floring64 Mai mulţi membrii de sindicat de la Hunedoara am acţionat în judecată Ministerul Administraţiei şi Internelor şi Inspectoratul Judeţean de Poliţie ... (vezi toată discuția)
O curte de apel zice da, alta zice nu. cine are dreptate? Mioara57 Mioara57 Va rog, am o nedumerire: [b]Curtea de apel Timisoara:[/b] Admite cererea de suspendare Solutie: Admite cererea promovată şi precizată de reclamantul ... (vezi toată discuția)
Proces omniasig MAXIMMUSS MAXIMMUSS am obtinut la fond castig de cauza , prin care OMNIASIG BUCURESTI, a fost obligata sa-mi plateasca suma de 15.000 lei diferenta prima de asigurare neachitata, ... (vezi toată discuția)