Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

am o masina din 1998 . astea zic ca dau inapoi 25%din taxa auto. inapoi cum, cind taxa in 2009 era de 1500 de euro si acuma este de aproape 4000 de euro ,scazi 25%si reiese 3000.si calculu ii valabil la toate masinile inschrise dupa 01-06-2008.cine poate sa ma lamureasca si pe mine
:hm:
e buna intrebarea... si cred ca aspectul asta a fost avut in vedere si la data facerii noii legi a taxei de poluare... adica cuantumul taxei dupa noua lege este oricum foarte mare deci in concret nu o sa restituie nimic la cei ce au platit dupa legea veche.....
s-a ajuns la situatii aberante. pt un tico taxa e de 200 euro.... cine isi va permite asa ceva????
o sa se ajunga la situatia in care nimeni nu o sa mai incheie acte de vanzare-cumparare ci copntracte de inchiriere cu obligatia ca utilizatorul sa isi plateasca impozitul
marzalaw a scris:

e buna intrebarea... si cred ca aspectul asta a fost avut in vedere si la data facerii noii legi a taxei de poluare... adica cuantumul taxei dupa noua lege este oricum foarte mare deci in concret nu o sa restituie nimic la cei ce au platit dupa legea veche.....
s-a ajuns la situatii aberante. pt un tico taxa e de 200 euro.... cine isi va permite asa ceva????
o sa se ajunga la situatia in care nimeni nu o sa mai incheie acte de vanzare-cumparare ci copntracte de inchiriere cu obligatia ca utilizatorul sa isi plateasca impozitul

Salut, in cazul in care cineva a platit taxa de poluare auto si vrea sa-si recupereze banii are dreptul si la despagubiri (in afara de returnarea banilor din taxa auto) daca castiga procesul ?