avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1136 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

am o masina din 1998 . astea zic ca dau inapoi 25%din taxa auto. inapoi cum, cind taxa in 2009 era de 1500 de euro si acuma este de aproape 4000 de euro ,scazi 25%si reiese 3000.si calculu ii valabil la toate masinile inschrise dupa 01-06-2008.cine poate sa ma lamureasca si pe mine
:hm:
Cel mai recent răspuns: costica5000 , utilizator 13:11, 2 Ianuarie 2012
e buna intrebarea... si cred ca aspectul asta a fost avut in vedere si la data facerii noii legi a taxei de poluare... adica cuantumul taxei dupa noua lege este oricum foarte mare deci in concret nu o sa restituie nimic la cei ce au platit dupa legea veche.....
s-a ajuns la situatii aberante. pt un tico taxa e de 200 euro.... cine isi va permite asa ceva????
o sa se ajunga la situatia in care nimeni nu o sa mai incheie acte de vanzare-cumparare ci copntracte de inchiriere cu obligatia ca utilizatorul sa isi plateasca impozitul
marzalaw a scris:

e buna intrebarea... si cred ca aspectul asta a fost avut in vedere si la data facerii noii legi a taxei de poluare... adica cuantumul taxei dupa noua lege este oricum foarte mare deci in concret nu o sa restituie nimic la cei ce au platit dupa legea veche.....
s-a ajuns la situatii aberante. pt un tico taxa e de 200 euro.... cine isi va permite asa ceva????
o sa se ajunga la situatia in care nimeni nu o sa mai incheie acte de vanzare-cumparare ci copntracte de inchiriere cu obligatia ca utilizatorul sa isi plateasca impozitul

Salut, in cazul in care cineva a platit taxa de poluare auto si vrea sa-si recupereze banii are dreptul si la despagubiri (in afara de returnarea banilor din taxa auto) daca castiga procesul ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare autoturism second hand Scr3wBall Scr3wBall Am cumparat recent un autoturism din strainatate fabricat in 2002, diesel dar din pacate cu norma de poluare euro 3. as dori sa stiu cum pot sa inmatriculez ... (vezi toată discuția)
Taxa auto olga2011 olga2011 am cumparat un auto wv din 2008 cu euro 4. taxa auto de prima inmatriculare [1500 euro]mi se pare enorm de mare . cum as putea sa nu platesc taxa de ... (vezi toată discuția)
Taxa auto/ 2012 Dg_Marian Dg_Marian Buna ziua! Intentionez sa cumpar o masina care are prima inmatriculare in anul 1993, in Romania, actualul proprietar a cumparat-o in anul 2010, eu, platesc ... (vezi toată discuția)