Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permisul de conducere cat. A imi permite sa conduc o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permisul de conducere cat. A imi permite sa conduc o motocicleta de 120 Kg echipata cu un motor de 20Kw?

(Speta ipotetica)
Am de un an permis de conducere cat. A si as vrea sa stiu daca pot conduce o motocicleta cu motor de 20Kw (27Cp) cu greutatea de 120 Kg?
Aviz amatorilor.
Raspunsul este NU. Pentru ca 20kW / 120kg = 0,167 kW/kg adica > 0,16 kW/kg.

Orice politist pervers va poate intocmi un dosar penal intemeiat (pentru conducere fara drept). Sunt destui :D

Art. 38. – (1) Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul să conducă o motocicletă cu o putere care depăşeşte 25 kW sau un raport putere/greutate care depăşeşte 0,16 kW/kg ori o motocicletă cu ataş cu un raport putere/greutate care depăşeşte 0,16 kW/kg, numai dacă are o experienţă de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificaţii tehnice inferioare sau dacă persoana are 21 de ani şi promovează un test specific de cunoştinţe şi comportament.

P.S. Daca motocicleta ar avea 125 kg... da, ea avand 120 kg...nu. (20/125=0,16)
ContSters184021, utilizator
Puteti, pentru ca prevederile art. 38 din Normele de aplicare a codului rutier sunt restrictive pentru cei cu permis sub un an daca au o motocicletă cu o putere care depăşeşte 25 kW
Altfel, conform art. 6 pct. 22 din OUG 195 spune : motocicleta - autovehiculul cu doua roti, cu sau fara atas, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cmc si/sau a carui viteza maxima, prin constructie, depaseste 45 km/h.
Deci, conditia dvs. cu permis sub doi ani, este sa aveti o motocicleta care sa nu depaseasca 25Kw.
Marcel Mihalache, Avocat
@procmarci

Ati scris:
Puteti, pentru ca prevederile art. 38 din Normele de aplicare a codului rutier sunt restrictive pentru cei cu permis sub un an daca au o motocicletă cu o putere care depăşeşte 25 kW

"sau un raport putere/greutate care depăşeşte 0,16 kW/kg ori o motocicletă cu ataş cu un raport putere/greutate care depăşeşte 0,16 kW/kg"

La un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg poate rezulta un dosar penal pentru conducere fara drept (fara permis de conducere corespunzator categoriei), fie daca puterea depaseste 25 kW, fie daca puterea masica depaseste 0,16.

Exemplu: 20kW / 0,16 = 125 Kg masa minima. Altfel, motocicleta este prea "nervoasa" iar reflexele pilotului neexperimentat insuficiente pentru a stapani un asemenea vehicul.

Echivalentul ca "brutalitate" (de autoturism) ar fi la 1000kg: 160kW (218 Cp). Multisor, nu? :)
(Cp insemna aici Cai putere adica 0,736W/Cp - Cp nu e Cod penal :tooth: )
P.S.
In anumite tari puterea motoarelor este limitata (din acest motiv) pentru reducerea riscului de accidente la incepatori. Dar la noi... e ca la noi: dosarul penal sau... alaiul (Doamne fereste!).

[ link extern ]
Alin Popescu, administrator
easy ride on! a scris:

La un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg poate rezulta un dosar penal pentru conducere fara drept (fara permis de conducere corespunzator categoriei), fie daca puterea depaseste 25 kW, fie daca puterea masica depaseste 0,16.

@easy ride on, aici nu este suficienta o diploma de inginer pentru a interpreta un text de lege.
Nu ati priceput ca userul are o motocicleta sub 25 Kw, (20 kw) si un permis sub doi ani?
Restrictia de care vorbeste legea, si pe care vad ca n-o intelegeti, dar expuneti niste calcule ingineresti irelevante in speta, nefiind cuprinse in textul de lege, se refera la putere si greutate, care toate sunt sub limitele impuse de lege.
Si inca ceva, cred ca dupa 20 de ani de meserie, stiu sa fac diferenta intre cal putere si cod penal, nu cred ca sunteti in masura sa faceti asemenea aprecieri cu ironie la adresa mea.
Probabil ca administratorul sau moderatorii s-ar putea sesiza.
Marcel Mihalache, Avocat
@procmarci a scris:
Si inca ceva, cred ca dupa 20 de ani de meserie, stiu sa fac diferenta intre cal putere si cod penal...

Scuzati! Perceptia asupra normelor prin partile dvs. difera putin de cele internationale. (Candva granita cu Europa era la Orsova).
Gresesc? :duh:
Sper ca nu lezez orgoliul dvs.

[ link extern ]

PROVISIONAL P2 RIDER LICENCE
To qualify for a provisional P2 rider licence you must complete a minimum of 12
months on your P1 licence (not including any periods of licence suspension or
cancellation).
Go to any motor registry and:
? Take your P1 rider licence.
? Pay the licence fee.
The provisional P2 rider licence is issued for 30 months, but may be upgraded to a
full rider licence after a minimum of 24 months.
FULL RIDER LICENCE
To qualify for a full rider licence you must complete a minimum of 24 months on
your P2 licence (not including any periods of licence suspension or cancellation).
Go to any motor registry and:
? Take your P2 rider licence.
? Pay the licence fee.
RIDER S ov er ag e 25
Riders over the age of 25 who meet RTA requirements may receive an exemption
from the P2 phase. To be eligible for an exemption from the P2 phase, riders must:
? B e 25 years of age or older when they apply for
the unrestricted licence.
? Hold a current Australian unrestricted driver licence.
? Have completed a minimum of 12 months on a P1 licence.
? Meet all other licensing requirements.

P.S. Dar daca dvs. insistati, incercati va rog sa "calariti" o motocicleta de cross-enduro (sub 25 kW la 100 kg), fara experienta. Va recomand un motor in 2 timpi de 250 cmc :yeah:
Si mai vorbim dupa aceea... :hammer:

[ link extern ]
Gabriela Pintea, Consilier juridic