Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rezoluþiune contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rezoluþiune contract

Buna ziua.Am si eu o intrebare . Mama mea a luat in urma cu 3 ani niste batrani in ingrijire.Totul a decurs bine pana acum in urma cu o luna cand au bagat la judecatoruie dosarul de rezoluţiune contract. Credem si suntem siguri ca sunt influentati de cineva. Acum trebuie sa ne luam un avocat si pe data de 9 sa mergem la tribunal ( atunci e data de prezentare). Tot acel contract sa estimat la suma de 65.000 lei. Am inteles ca avocatul va cere o suma in functie de suma care reprezinta valuarea contractului. De aceea am nevoie de ajutor pentru a nu fi tras in piept , cam cat ar trebuii sa ceara avocatul onorariul lui.Maine trebuie sa ma intalnesc cu el si sa vorbim si de asemenea cred ca va spune si suma care o va cere si vroiam sa stiu cam la ce suma ar trebuii sa ceara. Nu vrem sa fim trasi in piept. Multumesc.
tripl3x a scris:

Buna ziua.Am si eu o intrebare . Mama mea a luat in urma cu 3 ani niste batrani in ingrijire.Totul a decurs bine pana acum in urma cu o luna cand au bagat la judecatoruie dosarul de rezoluţiune contract. Credem si suntem siguri ca sunt influentati de cineva. Acum trebuie sa ne luam un avocat si pe data de 9 sa mergem la tribunal ( atunci e data de prezentare). Tot acel contract sa estimat la suma de 65.000 lei. Am inteles ca avocatul va cere o suma in functie de suma care reprezinta valuarea contractului. De aceea am nevoie de ajutor pentru a nu fi tras in piept , cam cat ar trebuii sa ceara avocatul onorariul lui.Maine trebuie sa ma intalnesc cu el si sa vorbim si de asemenea cred ca va spune si suma care o va cere si vroiam sa stiu cam la ce suma ar trebuii sa ceara. Nu vrem sa fim trasi in piept. Multumesc.

Daca este vorba de un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere atunci nu va ramane decat sa demonstrati ca a-ti respectat acea clauza de intretinere intocmai si a-ti contribut in plus fata de ceea ce s=-a prevazut in acea clauza. In ceea ce priveste onorariul de avocat, acest lucru este reglementat prin noul Statut al UNBR publicat curand in M.Of. al Romaniei. Onorariul avocatului nu este conditionat de valoarea actiunii civile, in cazul de fata rezolutiunnea unui contract, costul unei astfel de actiuni se taxeaza la valoarea pretentiilor reclamantului asa cum se prevede in Legea nr.146/1997, rectificata, cu modificarile si completarile ulterioare.
este vorba de un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere.
De demonstrat am cum sa demonstrez prin martorii din sat dar e o problema: oamenii de care e influentat batranu sunt niste oameni care sunt mai rai si martorilor le e frica de ei sa vina la judecarorie. totusi nu ati putea sa-mi spuneti cam cat m-ar costa? Ceea ce vrem acum este sa ne luam tot ce am investit ,bani de acte si intretinere plus costurie de reparatii.Ultima oara cand am fost nu am fostlasati sa intram inauntru nici macar sa ne luam lucrurile care le avem acolo ( mobila,televizoare...etc)
id mess straculenco_george daca se poate discuta mai usor
tripl3x, utilizator
Costurile cu privire la plata taxei judiciare la valoarea cererii actiunii v-a fi suportata de reclamant! In ceea ce va priveste, onorariul de avocat este perceput de avocatul pe care vi-l alegeti Nu pot sa apreciez cat poate fi valoarea acelui onorariu. Cel mai corect ar fi sa contactati un avocat foarte bun din zona baroului de un de aveti domiciliul si atunci ve-ti vedea si cat va costa acesta in prima instanta. Succes!
Stimat justițiabil,

Onorariile avocatului nu sunt limitate de nici o normă legală și nu se raportează neapărat la valoarea obiectului, cum sunt cele notariale, de exemplu. Onorariile depind atât de criterii de ordin obiectiv, cât și subiectiv.

Astfel, la stabilirea unui onorariu cel puțin doi factori sunt importanți: dificultatea speței, dar și prestigiul avocatului. Valoarea obiectului litigiului va fi luată și ea în considerare. Este necesar a fi spus că dificultatea speței nu este întotdeauna în legătură directă cu valoarea obiectului litigiului.

La o primă vedere, tot ce pot să vă spun că în speța dvs ar putea fi administrate ceva probe, cum ar fi proba testimonială și interogatoriul adversarilor dvs, ceea ce nu ar face-o judecabilă la un termen, două.

Până la urmă, persoana cea mai calificată în a stabili dacă merită plătit un anumit onorariu sau nu, sunteți chiar dvs.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator
Am luat legatura cu un avocat. La prima infatisare a zis sa nu ma prezint ca trimite el nu stiu ce la judecatorie sa amane pe motiv ca a-mi caut avocat. Nu m-am prezentat .
Am luat legatura cu un vecin din sat si a zis ca mosul era foarte nervos cand sa intors de la judecatorie.Nu a zis motivul.
Avocatul ma intrebat daca el (mosu) are bani pentru plata timbrului si nu mai stiu ce in valoare de 3.000 lei aproximativ.El nu are ,poate unul din nepoti dar stiu ca nici ei nu au.
Am intrat pe ste-ul unde ma uit la numarul dosarului :www.noulportal.just.ro
si acolo am vazut dupa actualizare ca au scris in felul urmator : ( Solutie: Amână cauza pentru ca instanţa să se pronunţe pe cererea de ajutor public judiciar formulată de către reclamant. ) reclamantul fiind mosu .
Nu stiu ce inseamna de aceea cer ajutorul pana iau legatura cu avocatul. Doresc sa va spun ca avocatul inca nu mi-a zis suma care o cere inca , a spus : vedem si discutam.
E normal? sa plec la drum cu el asa fara sa-mi spuna suma care o cere? Poate ma trezesc ca-mi cere dupa aia o suma de ma lasa pe spate... :( Va multumesc
tripl3x, utilizator