Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie

Buna ziua

Sunt o mama singura, copilul meu are 4 luni si nu este recunoscut de tatal lui- in certificatul de nastere este linie in dreptul tatalui. Doresc sa stiu in cazul decesului meu cui ramane custodia copilului meu. Eu sunt singura la parinti si doar mama mea traieste.
se va numi un tutore dintre rudele apropiate. Mama dumneavoastra poate fi tutore intr-o astfel de situatie

art. 114. -cod civil
(1) Părintele poate desemna, prin act unilateral sau prin contract de mandat, încheiate în formă autentică, ori, după caz, prin testament, persoana care urmează a fi numită tutore al copiilor săi.

Sa aveti sanatate sa-l cresteti singura, sa-l faceti mare si sa va bucurati de el!