Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... imputernicire tutelara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

imputernicire tutelara

este vorba despre verisoara mea in acest moment locuieste lamine este orfana de mama tatal ei sufera de cancer osos metastaza si vrea sa o lase in grija mea dupa moarte de ce acte am nevoie pentru a putea fii tutorele ei?

Art. 114. -
(1) Părintele poate desemna, prin act unilateral sau prin contract de mandat, încheiate în formă autentică, ori, după caz, prin testament, persoana care urmează a fi numită tutore al copiilor săi

mergeti la notar sa incheiati un astfel de act, apoi cand va fi cazul, mergeti in instanta sa cereti sa fiti numit tutore, apelati la Autoritatea tutelara