Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CUSTODIE COPIL
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CUSTODIE COPIL

Daca eu si sotul plecam din tara lasand copilul in grija mamei, trebuie sa mergem la un notar sa o lasam in custodie? Mentionez faptul ca avem probleme cu soacra care e in stare de orice. Ce trebuie sa facem sa fim in legalitate si cu bebelusul in siguranta?
Adresati-va notarului public, in vederea instituirii tutelei.

Conform dispoziţiilor din Codul civil desemnarea tutorelui de către părinte se realizează prin “act unilateral sau prin contract de mandat”, în formă autentică.
Măsura poate fi stabilită şi prin testament.

Părintele poate oricând revoca desemnarea tutorelui, fiind suficient un act sub semnătură privată în acest sens.

Mai trebuie menţionat şi că persoana care a fost desemnată tutore pe această cale nu poate fi înlăturată de la tutelă de către instanţa de judecată, decât (temporar) dacă se află în vreuna dintre situaţiile prevăzute de Codul civil sau prin numirea sa interesele minorului ar fi periclitate.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
aveti grija insa....soacra poate deschide proces pentru stabilirea domiciliului copilului la dansa daca arata ca minora nu este ingrijita bine la mama
Cazul nu are legatura cu instituirea tutelei. Desemnezi din timpul vietii cine vrei sa fie tutore dupa moartea ta ca parinte iar instanta va lua act de dorinta ta cand va veni vremea, nu desemnezi tutore ca pleci in strainatate.

Art. 110 tutela
Cazurile de instituire
Tutela minorului se instituie atunci când ambii părinţi sunt, după caz, decedaţi, necunoscuţi, decăzuţi din exerciţiul drepturilor părinteşti sau li s-a aplicat pedeapsa penală a interzicerii drepturilor părinteşti, puşi sub interdicţie judecătorească, dispăruţi ori declaraţi judecătoreşte morţi, precum şi în cazul în care, la încetarea adopţiei, instanţa hotărăşte că este în interesul minorului instituirea unei tutele.

Exista un ordin 219/2006, prin care va obliga ca parinti sa anuntati la Spas sau DGASPC ca plecati si sa dati o declaratie cu privire la persoana in grija careia va ramane copilul.

[ link extern ]

Dupa cum se plang si autoritatile, sunt putini parinti care anunta, iar daca sunt sesizate, se fac verificari, se va vedea ca minorul e bine ingrijit si n-or sa aiba ce sa faca.
E la faza de proiect o lege unde se va reglementa exact astfel de situatii.

La notar puteti da o declaratie ca mama e cea care va avea grija de copil cat sunteti plecati, mama va insoti copilul la medic, s-o imputerniciti pe mama sa va reprezente in fata autoritatilor, etc
gi-jane2, moderator
Tutorele

Art. 114

Desemnarea tutorelui de către părinte

(1) Părintele poate desemna, prin act unilateral sau prin contract de mandat, încheiate în formă autentică, ori, după caz, prin testament, persoana care urmează a fi numită tutore al copiilor săi.

(2) Desemnarea făcută de părintele care în momentul morţii era decăzut din drepturile părinteşti sau pus sub interdicţie judecătorească este lipsită de efecte.

(3) Desemnarea făcută în condiţiile prezentului articol poate fi revocată oricând de către părinte, chiar şi printr-un înscris sub semnătură privată.

(4) Înscrisul prin care se revocă persoana desemnată pentru a fi numită tutore se va înscrie în registrul prevăzut la Art. 1046 sau la Art. 2033, după caz.

(5) notarul public sau instanţa de tutelă, după caz, are obligaţia să verifice la registrele prevăzute la alin. (4) dacă persoana desemnată pentru a fi tutore nu a fost revocată.

Acesta prevedere este nou introdusa prin Codul civil in vigoare.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Nu mai e chiar atat de nou, avand in vedere ca legea e in vigoare din oct 2011 :).

particica asta " Părintele poate desemna persoana care urmează a fi numită tutore al copiilor săi." se refera la ce se va intampla cu copiii dupa moartea parintelui, adica parintele desemneaza din timpul vietii ( ca dupa moarte va fi mai greu) cine va deveni tutorele copiilor dupa moartea sa, pe cine prefera el.

Cand se apela la instanta de tutela pt a numi tutorele in cazul copiilor a caror parinti sunt decedati, disparuti etc, etc, judecatorul va verifica daca exista o astfel de desemnare pt a-l chema pe respectivu.

Art. 116. -
(1) Cel chemat la tutelă în conformitate cu dispozi?iile art. 114 nu poate fi înlăturat de către instan?ă fără acordul său decât dacă se află în vreunul dintre cazurile prevăzute la art. 113 sau dacă prin numirea sa interesele minorului ar fi periclitate
(2) În cazul în care cel chemat la tutelă este numai temporar împiedicat în exercitarea atribu?iilor ce i-au fost conferite, instan?a de tutelă, după încetarea împiedicării, îl nume?te tutore la cererea sa, dar nu mai târziu de 6 luni de la deschiderea tutelei. Până atunci, instan?a desemnează un tutore provizoriu
(3) După trecerea celor 6 luni, dacă persoana desemnată nu a cerut numirea sa ca tutore, cel numit provizoriu tutore rămâne să îndeplinească în continuare sarcinile tutelei până la numirea unui tutore în condi?iile art. 118.

Art. 118. - În lipsa unui tutore desemnat, instan?a de tutelă nume?te cu prioritate ca tutore,

Bineinteles ca pot sa facasi asta de acum, ca in caz ca se va intampla ceva rau cu ambii parinti cat fetita e inca mica, sa fie oarecum siguri ca fetita va fi ingrijita de bunicca materna, nu de cea paterna, daca si restul conditiilor sunt indeplinite. ( are venituri suficiente, conditii bune de locuit, nu e f in varsta.. etc)
gi-jane2, moderator