Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru

In cadrul unei actiuni de dobandire a unui teren prin uzucapiune, in care reclamantul este deportat politic, beneficiaza acesta din urma de o scutire sau reducere la taxa de timbru pe valoarea totala a litigiului? Va multumesc.
Orice persoana are dreptul la reducere sau scutire de taxa judiciara de timbru in temeiul ordonantei de Urgenta nr. 51/2008si in conditiile acesteia (venituri), nu are nici o importanta faptul ca a fost deportat .
Reclamantul nu poate face dovada ca are venituri reduse, ca sa beneficieze de OUG 51/2008, intrebarea mea se raporta strict la faptul ca acesta este detinut politic si dupa cum bine stiti beneficiaza de scutirea de taxele de timbru extrajudiciare, dar nu stiu cum sta treaba in cazul taxelor de timbru judiciare.