avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 68 Codul Muncii - refuz dosar somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 68 Codul Muncii - refuz dosar somaj

Un salariat nu poate primi somaj daca a fost concediat conf. art. 68 Codul Muncii?
Temeiul de drept al incetarii c.i.m. in cazul concedierii colective poate fi art.65 C.mun. ... in acest sens,
Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevad:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se înţelege: .....art. 65 alin. (1) ..... din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;

....

Asadar, mergeti al fostul angajator sa va rectifice temeiul de drept al incetarii raportului de munca...
freeelis a scris:

Temeiul de drept al incetarii c.i.m. in cazul concedierii colective poate fi art.65 C.mun. ... in acest sens,
Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevad:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se înţelege: .....art. 65 alin. (1) ..... din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;

....

Asadar, mergeti al fostul angajator sa va rectifice temeiul de drept al incetarii raportului de munca...


Asa am facut, maestre...Eu lucrez la departamentul RU..Le-am modificat deciziile cu art. 65.Problema e ca in revisal am trecut art 68...Eu consider ca sunt 2 lucruri distincte: art 68 (concedierea colectiva)...si art 65 (desfiintarea postului)...Curios e ca la unii salariati le-au acceptat la AJOFM si dosarele cu art 68....mde...#-o
pneagu a scris:

In decizie trebuie scris " incetarea contractului de munca in baza art.65 coroborat cu art.68".
Referitor la intreg stagiu de cotizare, vor sa-si puna la punct baza de date si asta este o solutie dar, asa cum precizeaza legea, este nevoie de ultimele 24 de luni.


Art 34 alin a....minim 12 luni...nu inteleg de ce solicita stagiul de cotizare pe n ani in urma.
Pai sa isi puna singuri baza de date la punct....#-o....nu pe munca noastra...ca in fiecare luna le trimitem declaratii.
@ pacepa_2001
Curios este faptul ca art.68 C.mun. nu este prevazut in Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 .... cate bordeie atata obiceiuri ... :)

Referitor la stagiu de cotizare poate exista si o alta motivatie, in afara faptului ca vor sa-si puna la punct baza de date si anume cea referitoare la cheltuirea banului public - cat mai putini bani dati - prin prosteala salariatlor care nu cunosc destul de bine prevederile legale in materie.
:(
functionarul public#-o

Alte discuții în legătură

Somaj clopotzel clopotzel buna ziua Anul trecut in decembrie am vrut sa trimitem oameni in somaj si mi s/a spus ca s/a schimbat legea si ca trebuie sa aiba 12 luni lucrate in ... (vezi toată discuția)
Desfacere cim, societate in faliment baican constantin baican constantin Daca se desface CIM cu art. 65 pct.1 coroborat cu art.60 alin.2 al legii 53/2003 am doua intrebari. ... (vezi toată discuția)
Beneficiere somaj ContSters31759 ContSters31759 Va rog sa-mi spuneti cu ce articole as putea sa inchid contractul unui angajat, astfel incat sa poata beneficia de somaj! Multumesc mult!! (vezi toată discuția)