Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Din ce bani cumpar un pres la bloc?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Din ce bani cumpar un pres la bloc?

Vrem sa cumparam pentru bloc doua presuri, niste borcane de flori, un avizier.
Am strans un fond de rulment.
NU stiu la ce se foloseste acel fond de rulment.
Administratora zice ca nu putem cumpara cele de mai sus din acel fond, ca ala e pentru altceva.
Atunci, din ce bani putem cumpara?
Comitetul executiv mai are cheltuieli, una alta, nimeni nu are salariu dintre noi pentru munca asta.
Aceste cheltuieli ar trebui suportate de bloc, nu?
Multumesc frumos.
dborsanu a scris:

"ART. 45 - Cheltuielile pe număr de persoane reprezintă cheltuielile asociaţiei pentru: [...] ridicarea reziduurilor şi a gunoaielor menajere, dacă prin contract nu se prevede altfel; vidanjarea haznalelor; salariile sau remuneraţiile pentru curăţenie şi evacuarea gunoiului menajer." se refera la gunoiul menajer, contract intre firma de salubritate si asociatie sau intre salubritate si direct proprietar. Acestea intr-adevar se calculeaza pe nr persoane.
Femeia de serviciu care matura (sau nu face nimic) se plateste, la fel ca si administratorul, pe cota parte indiviza.

:hm: Mda, ce sa mai zic, interesant mod de abordare!
In dorinta de a nu intra in vreo polemina cu dvs, spuneti-mi atunci ce inseamna "salarii sau renumeratii"... si spuneti-mi va rog, atunci unde este cota mea parte indiviza din curatenia pe care o presteaza? explicati-mi ca nu prea inteleg... desi este foarte clara legea in sensul asta... cititi articolul 55 pct 1 din hg1588/2007 adica normele de aplicare a legii 230/2007 sa vedeti ce scrie acolo despre curatenie la cota parte indiviza, iata:
"personalul angajat sau contractat al asociaţiei (salarii sau remuneraţii pentru administrator, contabil, casier, instalator,
electrician, portar, etc., cu excepţia cheltuielilor pentru curăţenie);"
Cam atat.