Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari

Buna ziua,
Suntem o asociatie de proprietari din Bucuresti. dupa cum stici asociatiile de proprietari fac parte din organizatiile non profit. Dorim sa aflam daca in virtutea acestui lucru, putem primi ca donatie cei 2% din impozite pe baza formularului 230.
Daca da, cum ar trebui acestia inregistrati in contabilitatea asociatiei (partida simpla).
Va multumesc, Ioan Tuglea
Da, asociatiile de propriertari pot beneficia de cei 2%. Depuneti formularele pana in 15 mai 2012 pentru veniturile din 2011. Banii se vireaza de trezorerie in luna noiembrie 2012 in contul bancar al asociatiei.
O sa-i gasiti consemnati in extrasul de cont. Asa cum inregistrati orice suma din aceste extrase lunar, tot asa inregistrati in contabilitate si sumele primite din redistribuirea a 2%.
Concret acesta suma o inregistrati in Registrul de fonduri. Acest registru are rolul de a inregistra fondul de rulment, fondul de reparatii, fondul de penalizari si alte fonduri (speciale, temporare...).
Noi in acest registru consemnam si toate sumele incasate din chirii, publicitate, donatii, sponsorizari.., inclusiv sumele incasate (pentru al 3-lea an consecutiv deja) din cei 2%.
Odata la 6 luni (30 iunie si 31 decembrie) centralizam aceste sume pe un tabel. Suma rezultata o repartizam pe fiecare apartament proportional cu suprafata utila a apartamentului (cota indiviza) si-o adaugam la fondul de reparatii ce-l are (sau nu) fiecare proprietar.
Adriantot, moderator