Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare arvuna cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare arvuna cumparare imobil

spuneti mi daca am alta solutie decat instanta pentru recuperarea avansului dat pt o casa.casa avea datorii pe care vanzatorul nu le a declarat la incheierea antecontractului de vanzare, incheiat prin agentia imobiliara. Am aflat de ele cand ne am dus sa autentificam contractul de vanzare-cumparare la notariat(eu sunt cumparatorul).
Ce înseamnă casa avea datorii?
Aţi semnat contractul de vînzare cumpărare?
De ce aţi intitulat postarea Recuperare arvună cumpărare imobil? Aveţi o clauză de arvună în antecontract, sau ceea ce aţi plătit figurează doar cu titlu de avans din preţ?

Liviu S.Bordaş

Da, e confuza exprimarea ,dar eu cred ca nu s-a mai incheiat actul juridic translativ de proprietate si isi vrea banii inapoi.
In caz de judecata trebuie stabilit din culpa cui nu s-a mai incheiat actul de vanzare-cumparare.
Trebuie sa mergeti cu antecontractul la un avocat sa studieze clauzele contractulale.
Era bine daca mergeati la un avocat inainte de a incheia la notar antecontractul de vanzare-cumparare.Va costa mai putin.
In plus, antecontractul il puteati perfecta in mod legal si la un avocat.:sorry:

avocat Claudiu Lascoschi
vedeti mai intai ce ati trecut in antecontract la clauze pt. situatia in care nu se perfecteaza vanzarea.
vedeti din vina cui nu s-a perfectat ca antecontractul poate prevedea restituirea dublului sau triplului avansului.

av. vasilescu