Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract colectiv la nivel de ramura versus salarizare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract colectiv la nivel de ramura versus salarizare

Dupa ce trebuie sa se ghideze o institutie care nu are contract colectiv de munca?Un anumit spor pe care-l solicita salariatii este prevazut in contractul colectiv de munca la nivel de ramura (unde de altfel sunt prevazute si alte facilitati acordate salariatilor) dar nu este prevazut in OG 10 /2008 dupa care se face salarizarea in cadrul institutiilor bugetare.Ce are prioritate in aceasta situatie?Contractul colectiv de munca la nivel de ramura sau Legea salarizarii?
lia19, utilizator
In opinia mea, OG 10/2008 are prioritate.
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat
Intr-adevar, sistemul de salarizare a personalului din autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral sau în majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele locale şi bugetele fondurilor speciale se stabileşte prin lege, cu consultarea organizaţiilor sindicale reprezentative.
Prin urmare, prioritate are OG nr.10/2008.
Art. 12 alin.1 din Legea nr.130/1996 dispune ca, contracte colective de muncă se pot încheia şi pentru salariaţii instituţiilor bugetare. Prin aceste contracte nu se pot negocia clauze referitoare la drepturile ale căror acordare şi cuantum sunt stabilite prin dispoziţii legale.