Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pensia de întreþinere pentru minori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pensia de întreþinere pentru minori

Atunci când obligaţia de întreţinere este stabilită în cuantum procentual din veniturile nete realizate, se iau în calcul şi premiile sau sporurile salariale?
În caz afirmativ, dacă sporurile salariale sunt aferente anului 2004, plătite în urma unei hotărâri judecătoreşti abia acum, beneficiarul pensiei de întreţinere are dreptul la cuantumul procentual din aceste sume? Menţionez că în anul 2004 exista obligaţia de întreţinere, dar nu opera poprirea pe salariu, fiind instituită mai târziu.
Vă rog ca, în cazul răspunsurilor afirmative, să îmi indicaţi hotărâri judecătoreşti în acest sens.

Vă mulţumesc,
De regula la stabilirea cuanumului pensiei de intretinere minor se au in vedere numai veniturile cu caracter de stabilitate nu premierile care au caracter ocazional sau sporurile care nu au caracter permanent.
Hotărârea judecătorească obligă la 24% din venitul net realizat lunar. Cum se interpretează această sintagmă?
Intrebati-l pe judecator!
Asemenea hotarari (in procente din nu se stie ce) mi se par niste aberatii.
Legea a dat in competenta judecatorului stabilirea pensiei alimentare (tocmai pentru ca acesta sa decida care anume venituri se iau in calcul la stabilirea pensiei) Nu ca sa arunce pisica pe umerii unui contabil ori mai stiu eu care alt datator cu presupusul...
Dar vad ca asta a devenit o mare moda.
romascanu, moderator