Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

comodat

buna ziua

pot face contract de comodat intre mama si mine pe bunurile din casa de gen frigider, aragaz, masina de spalat, mobila. toate au fost cumparate de mama mea. va multumesc
Puteti, dar de ce ati face-o?
da. de ce nu? dar de ce trebuie sa faceti contract de comodat?
Prin comodat se cedeaza doar dreptul de folosinta, pentru dreptul de proprietate ai nevoie de vanzare. Deci in cazul de fata nu vad nicio utilitate.
risc sa fiu executat silit. daca nu am casa, masina, mai ramin bunurile din casa si salaru. daca ar exista acel contract de comodat as impiedica executarea silita a lucrurilor . cerect ???? sau nui corect
Nu are rost sa te complici pentru bunuri, nu am auzit sa execute bunuri mobile pana acum.
Executarea unui frigider SH nu-i ajuta cu nimic, cel mai probabil vor pune poprire pe salariu.