avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Se pot executa silit bunuri mobile ca: mobila, frigider, raragaz, televizor, calculator, covor ? Se considera bunuri de stricta necesitate? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 23:23, 14 Iulie 2017
Legea spune că bunurile de strictă necesitate pentru întreținerea existenței nu pot fi executate silit.
Depinde și cât de multe astfel de bunuri ai, de exemplu: dacă ai 2 frigidere, 2 aragaze..., se va considera că de strictă necesitate ajunge 1 frigider și 1 aragaz.
Nu este admisibil să-i golești casa unui debitor de lucrurile necesare existenței de zi cu zi.
Trebuie sa aibă dulap unde sa-și țină hainele, aragaz unde să gătească, frigider unde să-și conserve alimentele, pat unde să doarmă, masă cu scaune unde să mănânce, .......

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunuri supuse executarii silite maryanita713 maryanita713 Buna seara, am primit o instiintare de executare silita . ei spun sa ma prezint sa declar bunurile mobile pe care le detin. Intrebarea mea este bunurile mobile ... (vezi toată discuția)
Executare silita pentru neplata rate banca [2014] Cristi_Gologan Cristi_Gologan Buna ziua, Este vorba de un credit de nevoi personale fara garantii (\\"cu buletinul\\") la care nu mai pot plati ratele. As vrea sa stiu ce anume poate ... (vezi toată discuția)
Unde vand executorii Sever Simion Sever Simion As dori sa stiu unde vand executorii judecatoresti bunurile din casele oamenilor? Ma refer la mobile, aparatura electrocasnica, tablouri, covoare? Tot ce ... (vezi toată discuția)