Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Se pot executa silit bunuri mobile ca: mobila, frigider, raragaz, televizor, calculator, covor ? Se considera bunuri de stricta necesitate? Multumesc!
Legea spune că bunurile de strictă necesitate pentru întreținerea existenței nu pot fi executate silit.
Depinde și cât de multe astfel de bunuri ai, de exemplu: dacă ai 2 frigidere, 2 aragaze..., se va considera că de strictă necesitate ajunge 1 frigider și 1 aragaz.
Nu este admisibil să-i golești casa unui debitor de lucrurile necesare existenței de zi cu zi.
Trebuie sa aibă dulap unde sa-și țină hainele, aragaz unde să gătească, frigider unde să-și conserve alimentele, pat unde să doarmă, masă cu scaune unde să mănânce, .......