Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru alcool la volan

Am un dosar in politie de un an si doua luni, am depus o cerere de recalculare a alcoolemiei, s-a aprobat, s-a facut si recalcularea insa nu am platit taxa la medicina legala si dosarul oarecum e blocat. Cat timp mai poate sta in aceasta situatie?
Daca nu platesc aceasta taxa in cele din urma o va plati politia si dosarul va merge in tribunal? Cat timp poate dura un dosar penal, deja a trecut un an si doua luni? Intreb asta deoarece vreau sa plec in strainatate. Multumesc!
nu sunt sigur dar fapta se prescrie in 3-5 ani..poate e mai bn sa taraganati dosarul.