avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poprire pe pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poprire pe pensie de invaliditate

O banca poate pune poprire pe o pensie de invaliditate cu revizuire la termen de 1 an?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:20, 4 Ianuarie 2012
Pensiile de invaliditate nu sunt exceptate de la urmarire, nu exista prevedere legala in acest sens. Potrivit art. 409 Cod procedura civila, toate categoriile de pensii pot fi urmarite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe pensie sallysallysally sallysallysally Dupa revizuire mi-a scazut pensia si conform HG1/2011 pe parcursul anului 2011 am primit cuantumul din decembrie 2010 urmand ca din aprilie 2012 sa restituim ... (vezi toată discuția)
Poprire.... monalisaalina monalisaalina Buna ziua,am rugamintea sa ma lamuriti in urmatoarea problema:Daca sunt mai multi creditori care pun poprire pe un salar,cumulul tuturor trebuie sa fie1/3 din ... (vezi toată discuția)
Diferenta intre cupoanele de pensii-care se pot popri? marckleasing marckleasing Buna ziua!Sunt de la un IFN.Vroiam sa stiu care e diferenta intre cupoanele de pensie si cum le diferentiem(fizic vorbind).Stiu ca la o pensie de handicap sau ... (vezi toată discuția)