Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratii si doc contabile pentrut ong
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratii si doc contabile pentrut ong

Suntem un ong, care a derulat un proiect pe programulTineret in actiune.
Ong-ul nu are angajati si nici profit.

Care sunt declaratiile pa care trebuie sa le depun si la ce termen?
Care este termenul pentru finalizarea documentelor contabile pentru anul trecut.
Proiectul s-a finalizat pe 15 decembrie si acum trimitem raportul final catre ANPCDEFP, programul Tineret in actiune!
Va multumesc!
Pe proiect ati tinut o evidenta financiara, ati colectat niste facturi, chitante, ordine de plata si ati facut o raportare financiara.
Acum aceste acte le introduceti in contabilitatea asociatiei. Acest lucru se poate face de o persoana fara atestat in ale contabilitatii. Dar bilantul asociatiei se face de un contabil autorizat membru CECCAR.
Chiar daca nu aveti salariati, pe proiect nu s-au platit ceva drepturi pe contracte de drepturi de autor?
Acum la inceputul lunii ianuarie, comitetul de conducere al asociatiei trebuie sa dea o hotarare de numire a unei comisii de inventariere din membrii ai asociatiei, e bine sa faca parte si contabila) si care sa faca inventarul la 31 decembrie 2011 si sa redacteze procesul verbal.
george-neagu, moderator
In ong nu s-au achizitionat bunuri, cheltuielile s-au realizat pentru masa, cazarea participantilor din tara si strainatate, vizite tematice si culturale, presa, rechizite care au fost folosite la activitati.
Bilantul pana cand va trebui depus la administratia financiara.
Unele sume le-am dat partenerilor in numerar cu dispozitie de plata, urmand ca dupa ce va intra si soldul in cont sa dam restul banilor pe care i/au cheltuit din buzunar. Care este suma maxima/zi pe care o poate da prin dispozitie de plata organizatia noastra catre partener.
Proiectul prevede anumite sume pentru partener, fara sa ceara documente contabile, sunt sume fixe stabilitate care-i revin partenerului prin proiect.
In contabilitate, ce documente trebuie sa insoteasca aceste dispozitii de plata?
Este foarte complicat...cerintele proiectului european pe acest program nu bat cu cerintele contabile romanesti.
Ce ma sfatuiti? Nici contabilul la care am apelat nu se prea pricepe la ong-uri si la astfel de proiecte.....

Multumesc anticipat!
termenul de depunere bilant este de 120 zile de la incheierea exercitiului financiar.
Da, aveti dreptate ca cerintele la un proiect difera de cele ale contabilitatii. Urmariti ghidul.