Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu ingrijire copil 2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu ingrijire copil 2009

Buna ziua,

sunt o proaspata mamica, am nascut in august si nu sunt foarte lamurita cu modalitatea de acordare a CIC din ianuarie 2009. Momentan sunt in concediu postnatal, care se va termina pe 25 noiembrie. As dori sa stiu daca in conformitate u noile prevederi ale legii ma pot incadra in categoria celor care vor primi 85% din salariu. Daca voi intra in CIC din 25 noiembrie, pt decembrie voi primi doar 600 lei. In ianuarie mi se va recalcula si voi putea opta pt 85% din salariu? Sau daca voi acoperi perioada din 25 noiembrie pana la 1 ianuarie cu un concediu de odihna, voi putea din ianuarie sa solicit CIC, dat fiin faptul ca teoretic ar insemna ca m-am intors la serviciu dupa expirarea postnatalului?
Va multumesc pentru raspunsuri.
banuiesc ca ati aflat deja, legea cu pricina a fost promulgata si din discutiile urmarite reiese ca de la 1 ianuarie 2009 se va aplica automat si mamicilor aflate deja in CIC. Deci veti beneficia de 85% din salariu incepand cu ianuarie, dar nu retroactiv
O zi buna
am si eu o intrebare la care as dori sa-mi raspundeti. M-am aflat in concediu de sarcina si lauzie pana in data de 12 octombrie 2008. din 13 octombrie apar ca revenita la serviciu. daca as intra de la 1 decembrie in concediu crestere copil de la 1 ianuarie 2009 o sa beneficiez de recalcularea cu 85% din venituri ? tinad cont de faptul ca legea se aplica mamicilor aflate IN PLATA la data de 1 ianuarie 2009
Sabina I:
Da, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC asa cum a fost ea modificata.
Sabina I a scris:

am si eu o intrebare la care as dori sa-mi raspundeti. M-am aflat in concediu de sarcina si lauzie pana in data de 12 octombrie 2008. din 13 octombrie apar ca revenita la serviciu. daca as intra de la 1 decembrie in concediu crestere copil de la 1 ianuarie 2009 o sa beneficiez de recalcularea cu 85% din venituri ? tinad cont de faptul ca legea se aplica mamicilor aflate IN PLATA la data de 1 ianuarie 2009

Potrivit noilor reglementari, legea se aplica si persoanelor care se afla deja in CIC.
buna ziua! eu am intrat in CIC din septembrie 2007 si am inteles ca beneficiez si eu de cei 85 %, insa intra in atributia noastra sa anuntam biroul PERSONAL pentru recalculare sau primim instiintare cu privire la modul de salarizare pe acele 12 luni anterioare nasterii? eu sunt din Vrancea si firma mama angajatoare este la Bucuresti. in acest caz,ma anunta ei sau trebuie sa fac eu cerere pt recalculare si ulterior pot opta: cei 600 lei sau cei 85%?