avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul colectiv de munca

Buna seara,
Am si eu o curiozitate: ce inseamna faptul ca un contract colectiv de munca este opozabil erga omnes? Adica e opozabil oricum, nu-i asa?
Dar cum pot afla eu, de exemplu ce prevederi are un CCM dintr-o intreprindere privata (care are peste 21 salariati) daca nu sunt angajata acolo?
Sau opozabilitatea aceasta se refera doar la intreprinderile de stat care au semnat CCM?
Cel mai recent răspuns: florinat , utilizator 14:29, 6 Ianuarie 2012
CCM fiind o conventie are carecter obligatoriu numai intre parti.
Cred ca CCM poate fi considerat un document cu caracter public si poate fi consultat fie la unitatea respectiva fie la institutia unde a fost inregistrat si arhivat.
1. ce inseamna faptul ca un contract colectiv de munca este opozabil erga omnes? Adica e opozabil oricum, nu-i asa?

Adica, efectele sale se produc fata de toti salariatii indiferent daca sunt membrii sau nu de sindicat.... in acest sens, se exprima art. 133 din Legea nr.62/2011, si anume :
(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti angajatii din unitate, in cazul contractelor colective de munca incheiate la acest nivel;
....

2. Puteti formula o cerere, in acest sens, in baza Legii nr.544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public.
Va multumesc frumos de raspuns, acum inteleg ce inseamna "erga omnes" , aveam o idee, dar nu eram sigura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fond de negociere retinut fara a fi membru de sindicat!!!! VALI_M VALI_M As dori sa va prezint urmatoarea speta: Lucrez intr-o institutie publica, sunt functionar public, nu sunt membru de sindicat dar cu toate acestea de la 01 ... (vezi toată discuția)
Negociere clauze ccm la nivelul unitatii Patience Patience Pentru negocierea clauzelor CCM - act aditional la CCM existent la nivelul unitatii, convocarea se face doar pentru Reprezentantii salariatilor sau si pentru ... (vezi toată discuția)
Discriminare !!!! julien_slbz julien_slbz citez din CCMN 2007-2010...art. 103 In contractele colective de munca incheiate la nivel de unitate de catre sindicate in numele salariatilor, partile ... (vezi toată discuția)