Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate constitui parte civila o persoana care ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate constitui parte civila o persoana care trimite un e-mail in instanta?

Se poate constitui parte civila in dosar penal o persoana care trimite un e-mail in instanta? E-mail-ul a fost trimis in termen la prima instanta. Persoana este cetatean strain. A fost citat dar nu s-a prezentat. A trimis un e-mail ca doreste sa se constituie parte civila. E legal? Ce asi putea invoca? Care este cadrul legal? Multumesc anticipat
Nu se poate.
Persoana trebuie identificata.
Legea nu recunoaste aceasta forma de constituire...
V-ati constituit parte civila in timpul urmaririi penale ?
Ce pozitie ati avut in acea faza procedurala ?

Daca v-ati constituit parte civila la urmarirea penala , puteti sa va mentineti pretentiile si declaratiile date in acea faza si eventual prin intermediul unui avocat sa administrati probe in dovedirea lor , in cazul in care acestea nu se gasesc deja la dosar.
Declaratia o puteti face prin intermediul unui notar din tara in care va aflati.
Radu Gabrian, Mediator
Parerea mea este alta decat a colegului de mai sus. Se poate constitui orice persoana ca parte civila daca cererea intruneste elementele unei constituiri de parte civila. Faptul ca aceasta cerere este depusa personal la registratura instantei, trimisa prin fax, scrisoare cu confirmare de primire ori e-mail nu are relevanta.
In plus ar fi si anormal sa consideram ca citarea prin e-mail este valabila din punct de vedere procedural, insa trimiterea unei cereri (care intruneste toate elementele necesare) nu este un act valid din punct de vedere procedural.
Parerea mea , probabil ca si a dlui.avocat Lascoschi , daca nu ma insel ,este sustinuta de prevederile exprese ale art.76-77 c.pr.pen. mai ales de disp.art.76.

Imi pare rau ca il contrazic pe distinsul dn.avocat A.Inasel , dar textul parca scrie altceva.

Declaratiile celorlalte parti din proces

Explicatii prealabile

Art. 76. - Organul de urmarire penala sau instanta de judecata are obligatia sa cheme, spre a fi ascultate, persoana care a suferit o vatamare prin infractiune, precum si persoana civilmente responsabila.

Inainte de ascultare, persoanei vatamate i se pune in vedere ca poate participa in proces ca parte vatamata, iar daca a suferit o paguba materiala, ca se poate constitui parte civila. De asemenea, i se atrage atentia ca declaratia de participare in proces ca parte vatamata sau de constituire ca parte civila se poate face in tot cursul urmaririi penale, iar in fata primei instante de judecata, pana la citirea actului de sesizare.

Modul de ascultare

Art. 77. - Ascultarea partii vatamate, a partii civile si a partii responsabile civilmente se face potrivit dispozitiilor privitoare la ascultarea invinuitului sau inculpatului, care se aplica in mod corespunzator.

Radu Gabrian, Mediator
Daca ar fi valabil e_mailul ar trebui sa fie valabila si solicitarea verbala prin telefon sau prin sms...
Cererea trebuie semnata...in original...

Pentru a nu risca in mod inutil din simpla comoditate este indicat sa uzeze de caile recunoscute de lege.Discutiile care pot incurca procesul este recomandabil sa fie evitate.
Citarea este ceva,iar depunerea unei cereri in aceste conditii precis determinate este altceva...

Se admite e_mailul in alte conditii decat cele sus precizate si chiar se poate raspunde la el dar in alte circumstante de fapt si de drept.
A nu se confunda o simpla cerere cu cereri care trebuie sa respecte litera legii...