Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... factura de avans -impozitare?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

factura de avans -impozitare?

Buna ziua

Am si eu o problema: daca emit o factura de avans la calculul impozitului de 16% se va lua in considerare? pt. ca, daca eu o emit catre client (vanzare de bunuri) furnizorul de la care iau marfa imi va emite la randul lui factura de abia cand ridic si marfa de la el. Deci eu pana voi storna avansul raman cu avansul incarcat. Daca acest lucru se va intampla si in trimestre separate eu voi plati la stat un impozit care e mai mare decat castigul meu.
Ce pot face in cazul asta? Pt. ca, contabilul meu a inreg. toate avansurile in contul 704, ceea ce nu este corect. Pt. ca in urma acestor inregistrari eu am un profit la care este adunat si factura de avans.

Va multumesc si astept sa ma lamuriti si pe mine.
In conformitate cu prevederile OMFP 1752 avansurile incasate de la clienti se inregistreaza in contul 472.

In conformitate cu prevederile Codului fiscal aceste sume nu intra in calculul impozitului pe profit , la avasuri colectandu-se TVA.

Pentru a fi contabilizate corespunzator este necesar ca pe factura emisa de dvs. sa fie specificat clar faptul ca tranzactia respectiva este "AVANS".

TEMEI LEGAL
CODUL FISCAL

CAP. 2 Calculul profitului impozabil
ART. 19 Reguli generale

(1) Profitul impozabil se calculeaza ca diferenta intre veniturile realizate din orice sursa si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile si la care se adauga cheltuielile nedeductibile.