avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Va rog sa imi raspundeti, cand pot iesi la pensie, avand in vedere ca sunt nascut in octombrie 1951 si am vechime in munca de 40ani. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:51, 5 Ianuarie 2012
1. Pentru un barbat nascut in octombrie 1951 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti beneficia de:
- pensie de limita de varsta la 65 de ani, adica incepand cu octombrie 2016;
- pensie anticipata partiala la 60 de ani, adica in octombrie 2011, deoarece aveti stagiul complet de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre pensie biancaco biancaco Un barbat nascut la 8august 1951 care are 33 ani si 6 luni vechime in campul muncii, poate cere pensie anticipata diminuata? (vezi toată discuția)
Pensionarea din invatamant Vlad2013 Vlad2013 M-am nascut la 1 ianuarie 1951 .Am intrat in invatamant ,la 1 septembrie 1971. De atunci,am lucrat numai in invatamant,cu exceptia perioadei cand mi-am ... (vezi toată discuția)
Cum se poate iesi la pensie anticipat? naum_ianca naum_ianca barbat, nascut pe 16.08.1951, vechime in cartea de munca 27 de ani multumesc (vezi toată discuția)