Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Va rog sa imi raspundeti, cand pot iesi la pensie, avand in vedere ca sunt nascut in octombrie 1951 si am vechime in munca de 40ani. Va multumesc.
1. Pentru un barbat nascut in octombrie 1951 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti beneficia de:
- pensie de limita de varsta la 65 de ani, adica incepand cu octombrie 2016;
- pensie anticipata partiala la 60 de ani, adica in octombrie 2011, deoarece aveti stagiul complet de cotizare.