avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cum se poate iesi la pensie anticipat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cum se poate iesi la pensie anticipat?

barbat, nascut pe 16.08.1951, vechime in cartea de munca 27 de ani

multumesc
Cel mai recent răspuns: naum_ianca , utilizator 11:43, 12 Ianuarie 2011
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2016 luna August la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2011 luna August la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2011 luna August la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani
La varsta de 60 de ani cu conditia unui stagiu de 35 ani.
Cea mai apropiata forma de pensionare va fi limita de varsta la 65 de ani.Pentru celelalte doua forme de pensionare nu mai aveti timp sa indepliniti conditiile de stagiu(35) si (43).
daca platesc din urma in asafel incat perioada cotizarii sa fie 35 de ani se poate iesi la pensie?
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial? ailerua ailerua Sunt nascut in data de 03.01.1954 si lucrez din anul 1976 (in perioada 74-76 am efectuat stagiul militar). Cand pot beneficia de pensie anticipata sau ... (vezi toată discuția)
Pensionarea din invatamant Vlad2013 Vlad2013 M-am nascut la 1 ianuarie 1951 .Am intrat in invatamant ,la 1 septembrie 1971. De atunci,am lucrat numai in invatamant,cu exceptia perioadei cand mi-am ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie alexy130787 alexy130787 barbat 31.01.1951 40 ani vechime si 18ani 10luni in grupa II Cand se poate pensiona? (vezi toată discuția)