Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale evaluarea imobil pentru taxe si impozite
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

evaluarea imobil pentru taxe si impozite

buna tuturor!

am 2 imobile cumparate pe firma , cand am platit taxa pe cladire din 31 septembrie 2008, mi s-a spus ca trebuie sa fac evaluarea imobililor pentru taxele de anul viitor, altfel voi plati 10% di valoarea imobilului, intrebarea este cum se procedeaza , ce trebuie sa faca evaluatorul ,face evaluarea din balanta din 2007 , trebuie sa vina sa faca fotografii sau cum? care este procedura? va multumecs anticipat tuturor
Impoz pe cladiri (p.j.) se calc prin aplicarea unei cote de impozitare asupra valorii de inventar a cladirii. Val de inventar a cladirii este val de intrare a cladirii în patrimoniu, inregistrata in contabilitatea proprietarului, cf prev legale în vigoare. Cota se stab prin hotarare a cons local si poate fi intre 0,25% si 1,50% inclusiv. Pt. o cladire ce nu a fost reevaluată in ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinta, cota impoz pe cladiri se stab de cons local/Cons Gen al Mun Buc intre 5% - 10% si se aplica la val de inventar a cladirii inregistrata in contabilitatea p.j., pana la sf lunii in care s-a efectuat prima reevaluare. Fac exceptie cladirile care au fost amortizate potrivit legii, la care cota este cuprinsa intre 0,25% - 1,50% inclusiv.
Evaluarea este procesul de estimare a unui tip de valoare, al unui tip de proprietate la o anumita data si este concretizat prin raportul de evaluare. Evaluarea reprezinta o estimare si nu un calcul exact al unei valori folosind o formula matematica sau printr-o cuantificare precisa.
Evaluarea se face de un evaluator membru ANEVAR, (Asoc. Nat a Evaluatorilor din RO) cf legislatiei si metodologiei in vigoare si corelat cu specificul economiei de piata libera: documentarea, pe baza unei liste de informatii furnizate de proprietar; inspectia amplasamentului si al zonei, aprecierea starii tehnice a cladirii; stabilirea limitelor si ipotezelor care vor sta la baza elaborarii raportului; analiza tuturor informatiilor culese, interpretarea rezultatelor din punct de vedere al evaluarii; aplicarea metodelor de evaluare considerate oportune pentru determinarea valorii imobilului.
Evaluarea este procesul de estimare a unui tip de valoare, al unui tip de proprietate la o anumita data si este concretizat prin raportul de evaluare. Evaluarea reprezinta o estimare si nu un calcul exact al unei valori folosind o formula matematica sau printr-o cuantificare precisa.
V-am scris ce am auzit pe la altii, deci asteptati, va rog, un raspuns mai complet.
va multumesc pentru raspuns!
vikipatru a scris:

buna tuturor!

am 2 imobile cumparate pe firma , cand am platit taxa pe cladire din 31 septembrie 2008, mi s-a spus ca trebuie sa fac evaluarea imobililor pentru taxele de anul viitor, altfel voi plati 10% di valoarea imobilului, intrebarea este cum se procedeaza , ce trebuie sa faca evaluatorul ,face evaluarea din balanta din 2007 , trebuie sa vina sa faca fotografii sau cum? care este procedura? va multumecs anticipat tuturor

Evaluarea cladirilor detinute de catre persoanele juridice in vederea impunerii se poate face si prin actualizarea valorii cladirii cu indicele de crestere al preturilor de consum ( la 31 decembrie fata de data achizitiei/ ultimei evaluari) tinand cont de investitiile efectuate in cladire.

Aceasta evaluare poate fi facuta atat de un evaluator ANEVAR sau CECCAR , cat si de un expert contabil.