Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum radiez un autoturism vandut?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum radiez un autoturism vandut?

buna ziua ,am vindut o masina unei persoane prin act de vinzare cumparare de mina ,intre timp persoana a vinduto mai departe fara ami spune ,(persoana respectiva unde a, ajuns masina, nu o cunosc nu stiu cine este) ,cum fac sa o radiez ,mentionez cartea de identitate este la mine,sunt constient ca am facut o mare gresala dar asta e ,am mers pe incredere,
Nu stiu sigur dar ai 3 variante !!
1 : Sa te duci la un notar public cu cartea masini si sa dai o declaratie pe propria raspundere cum ca vrei sa radiez masina !!
2 : sa te duci la fisc si sa vezi daca poti sa o scazi cu cartea masini
3 : sa astepti pana ii expira ITP-ul (ceea ce deja la noi in roamnia a inceput sa nu mia fie nevoie nici de masina <<imi pare rau sa iti spun asta>>)