avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... la ce tribunal contest o decizie daca lucrez in sector ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

la ce tribunal contest o decizie daca lucrez in sector 6 Bucuresti?

la ce tribunal contest o decizie daca lucrez in sector 6 Bucuresti?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:42, 6 Ianuarie 2012
La Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu ... in speta, daca domiciliati in Bucuresti contestatia o depuneti la Tribunalul Bucuresti - Secţia a VIII-a Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale
Ultima modificare: Vineri, 6 Ianuarie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am domiciliul in sectorul 3, deci Tribunalul Bucuresti?

De curiozitate, daca n-aveam domiciliul in Bucuresti, unde trebuia sa depun contestatia?
La Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu ...

Art. 269 C.mun.
(1) Judecarea conflictelor de munca este de competenta instantelor stabilite conform Codului de procedura civila.
(2) Cererile referitoare la cauzele prevazute la alin. (1) se adreseaza instantei competente in a carei circumscriptie reclamantul îsi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare decizie concediere - la care judecatorie?? crisadi crisadi buna ziua Va rog, daca ma puteti ajuta cu legea in care este mentionat ca angajatul poate face contestatie la decizia de concediere in 30 de zile la ... (vezi toată discuția)
Unde depun actiunea ? chitoiu chitoiu Servus tuturor. Carei instante ma adresez pentru a chema in judecata firma la care am lucrat , la cea unde domiciliez eu ,sau la cea de resedinta al paratei , ... (vezi toată discuția)
Intrebare litigiu de munca bbt bbt Pentru a da in judecata un fost angajator , carui tribunal trebuie sa ma adresez,la domiciliul angajatorului sau in orasul meu de domiciliu? Distanta dintre ... (vezi toată discuția)