Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... la ce tribunal contest o decizie daca lucrez in sector ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

la ce tribunal contest o decizie daca lucrez in sector 6 Bucuresti?

La Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu ... in speta, daca domiciliati in Bucuresti contestatia o depuneti la Tribunalul Bucuresti - Secţia a VIII-a Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am domiciliul in sectorul 3, deci Tribunalul Bucuresti?

De curiozitate, daca n-aveam domiciliul in Bucuresti, unde trebuia sa depun contestatia?
La Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu ...

Art. 269 C.mun.
(1) Judecarea conflictelor de munca este de competenta instantelor stabilite conform Codului de procedura civila.
(2) Cererile referitoare la cauzele prevazute la alin. (1) se adreseaza instantei competente in a carei circumscriptie reclamantul îsi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul.