Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce se intampla cu un apartament luat pe credit \"prima ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce se intampla cu un apartament luat pe credit "prima casa" daca mor?

Am cumparat un apartament acum o luna prin creditul "prima casa". Sunt unicul proprietar dar locuiesc cu prietenul meu. Vreau sa stiu daca pot face vreun act prin care apartamentul sa-i ramana lui daca eu mor. Daca ne casatorim il pot trece pe contract? M-ar interesa un raspuns la ambele intrebari. Multumesc anticipat.
Puteti sa il lasati mostenire prin testament. Daca va casatoriti va veni la succesiune ca sot supravietuitor alturi de celelalte clase de mostenitori.
O sa-i lasati prin testament bubele. Mori si daca nu se mai plateste creditul (rata), imobilul este executat silit. Imi veti spune: "bine, bine dar am asigurare de viata". Ha! Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!