Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am sau nu dreptul sa beneficiez de indemnizatie de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am sau nu dreptul sa beneficiez de indemnizatie de somaj?

buna ziua ma numesc CONDURACHE SIMONA am fost angajata pe perioada determinata din 10-09-2006 pana in15-062007,din16-06-2007 pana in 1-10-2007 am fost angajata pe perioadfa nedeterminata,din 1-10-2007 pana in 13-06 2008 am fost angajata pe perioada determinata,din 1-06-2008 pana in 30-09-2008 am fost in concediu medical de sarcina si lauzie,din 1-10-2008 pana pa 30-07-2010 am primit indemnizatie pentru crestere copil, din31-07-2010 pana pe 26-09-2010 nu am lucrat nicaieri,din 27-09 2010 pana pe 31-08-2011 am fost angajata pe perioada determinata, am fost sa depun dosarul pentru somaj si m-i refuzat dosarul pe motiv ca nu am dreptul la somaj.Va rog daca se poate sa imi dati un raspuns caci a-si dori sa-i actionez in instanta multumesc
Ca sa beneficiat de somaj trebuia sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii la somaj ...

Asadar, daca la 31.08.2011 c.i.m. a incetat de drept , atunci perioada de referinta ar fi 31.08.2009 - 31.08.2011 ...

Care a fost timpul de munca pevazut in c.i.m.? ...si cum a incetat ultimul dvs raport de munca?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa aveti 12 luni cotizate la somaj in cele 24 luni precedente date depunerii actelor la Agentia de Somaj.

2. In perioada 31.08.2009 - 31.08.2011 dvs. aveti lucrate (cotizate la somaj) numai 11 luni.

3. Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca spune:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
(1.1) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevãzutã la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de munca sau de serviciu, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca in care plata indemnizatiei se suporta de unitate, conform legii;

4.- In perioada cat ati fost in CCC ati avut CIM suspendat asa ca ar trebui ca Agentia de Somaj sa ia o luna de cotizare de dinainte de intrarea in CCC.
- Cand vi s-a refuzat dosarul trebuia sa vi se spuna si baza legala ca sa vedem daca aveau dreptate.
- Mergeti din nou la Agentia de Somaj, cu textul de lege de mai sus, si cereti un raspuns in scris al motivului refuzului de a accepta actele.

am fost angajata pe perioada determinata din 27-09-2010 pana in 31-08-2011 iar contractul de munca a incetat in conformitate cu articolul 56 litera i din codul muncii
1. Incetarea CIM cu art.56 lit.i) din Codul muncii va permite sa beneficiati de indemnizatie de somaj.
2. - Mergeti la Agentia de Somaj sa va spuna exact motivul legal pentru care nu beneficiati de indemnizatie de somaj.
- Aratati si textele de lege de mai sus.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Din cauza stagiului de cotizare ... perioada 27-09-2010 pana in 31-08-2011 inseamna 11 luni si cateva zile ... iar perioada 31.08.2009 - 27.09.2010 nu are niciun alt stagiu de cotizare la somaj ....