avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1626 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Informatii drept de solicitare ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Informatii drept de solicitare ajutor de somaj

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns privind dreptul de a depune un dosar pentru somaj:
- angajata la 11 februarie 2008 pana la 08 Decembrie 2008 a lucrat in conditii normale
- de la 08 decembrie 2008 - pana la 30Iunie 2011 concediu medical cod 09 ( crestere si ingrijire copil bolnav)
- de la 1 Iulie 2011 si pana in prezent , concediu crestere si ingrijire copil bolnav ( contract de munca suspendat)

In cazul de fata, persoana are dreptul la indemnizatie de somaj?
Februarie 2008 ( 15 zile lucrate) - Decembrie ( 4 lucrate) - ar fi 11 luni cotizate?
Ianuarie 2009 - CM dar 5 zile au fost platite din Fondul de salarii ( contributie la somaj 2 RON)

Inainte de 11 februarie 2008 a avut o intrerupere de 3 luni de zile.

Conform calculelor, ar mai fi nevoie de 1 singura luna de cotizare, nu?
Ce trebuie sa contina adeverinta de la angajator?
Cel mai recent răspuns: rrramor , utilizator 15:22, 5 Septembrie 2012
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. - Perioadele in care ati fost in concedii medicale nu sunt stagii de cotizare la somaj.
- Perioada in care ati fost in CCC este perioada asimilata stagiului de cotizare la somaj dar numai ca vechime pentru cal;cularea perioade de somaj (cele 12 luni necesare se iau din cele 24 de dinainte de a intra in CCC).

3. - In cazul dvs. este vorba de perioada 1 iulie 2009 - 1 iulie 2011, perioada in care trebuie sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.
- Mergeti cu toate datele la Agentia de Somaj sa va faca calculele exact ca sa stiti daca beneficiati sau nu de indemnizatie de somaj.
Va multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie somaj aniko85 aniko85 Buna ziua! Va rog sa-mi ajuta cineva cu un raspuns! Sunt in urmatoarea situatie: Sunt angajata din 7iunie 2010 pana la 30iunie 2012 cu timp partial (4 ore pe ... (vezi toată discuția)
Am sau nu dreptul sa beneficiez de indemnizatie de somaj? vladeni vladeni buna ziua ma numesc CONDURACHE SIMONA am fost angajata pe perioada determinata din 10-09-2006 pana in15-062007,din16-06-2007 pana in 1-10-2007 am fost angajata ... (vezi toată discuția)
Concediul prenatal este luat in considerare pentru acordarea somajului? denyy10 denyy10 BUNA ZIUA!Pe data de 22 iunie 2008 m-am angajat cu carte de munca ,pe 15 mai 2009 am intrat in concediu prenatal si pe 21 iunie 2009 am nascut.Timp de 2 ani am ... (vezi toată discuția)