Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ACTE NECESARE PTR. IESIRE MINOR DIN TARA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ACTE NECESARE PTR. IESIRE MINOR DIN TARA

BUNA ZIUA!
CE ACTE TREBUIESC,PTR. CA SOTIA MEA SA VINA CU COPILUL IN ANGLIA?
TREBUIE DECLARATIE LA NOTARIAT?
PASAPORT PTR.COPILUL MINOR?===COPILUL ARE 4 ANI.

VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Dupa cum am inteles dvs. v-a afla-ti in Anglia,atunci are nevoie de o procura facuta de dvs. la notariat(o puteti face in Anglia) si bineinteles de pasaport !
Copilul are nevoie de pasaport. Pentru emiterea pasaportului este necesar acordul ambilor parinti. In acest sens, trebuie sa trimiteti mamei o declaratie autentificata prin care va exprimati acordul cu privire la emiterea pasaportului.
Dupa ce se elibereaza pasaportul, va trebui sa trimiteti o noua declaratie prin care va exprimati acorul cu privire la calatoria copilului in afara granitelor. Declaratia va include:
datele dumneavoastra, datele copilului din pasaport, datele mamei, scopul si durata calatoriei, ruta pe care se deplaseaza, daca minorul va ramane in strainatate cu dumneavoastra sau daca se intoarce in tara insotit de mama sau de altcineva.
Va sugerez sa apelati la serviciile ambasadei romane pentru autentificarea declaratiilor.
In cazul in care apelati la serviciile unui notar local, declaratiile trebuie apostilate conform Conventiei de la Haga din 1961: [ link extern ] /
apoi traduse si legalizate in Romania.