Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... hartuire la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

hartuire la locul de munca

Buna seara.
In 2010 am lucrat la o banca unde am fost hartuit moral de superiorii de la Bucuresti intr un hal de nedescris.In 2010 m au si concediat.
acum mai pot sa i dau in judecata pt hartuire morala?sau s a prescris deja dreptul la actiune.
Termenul de prescriere este de 3 ani. Va trebui sa dovediti ca ati fost hartuita moral.
Cititi si urmatorul articol:
[ link extern ] /
Da, articolul pare interesant.

Insa trebuie sa stiti ca va trebui sa probati toate sustinerile in instanta.
Adica, printre altele, v-ar trebui si martori...
probele cu inscrisuri nu sunt suficiente? trebuie neaparat si martor?
toate actele de hartuire le pot dovedi cu acte emise chiar de catre angajator, acte care poarta stampila lor si a avocatului lor, + corespondenta e mail.In cazul in care solicit daune morale trebuie sa platesc taxa judiciara un anumit procent din suma solicitata, ca in cazul dosarelor de pretentii?
Trebuie si martori care sa sustina ca dvs ati fost hartuit moral la locul de munca ... prin acele inscrisuri nu cred ca se poate dovedi actiunile savarsite de catre angajator impotriva dvs si care pot constitui fapte de hartuire morala ....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Din link-ul de mai sus citez:
"In temeiul art. 19 alin. (1) lit. h) din aceeasi lege inspectorii de munca au dreptul sa dispuna masuri"
Au dreptul sau obligatia sau datoria atunci cand constata incalcari ale Codului Muncii si alte legi in legatura cu relatiile de munca sa dispuna masuri?

In alta ordine de idei, daca angajatorul incalca legea, inspectorul are dreptul "sa treaca cu vederea" incalcarea legii? :)
masayoshi, utilizator