avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore program
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore program

Lucrez la un centru de zi pentru copii ,subordonat Primariei , sunt consilier educatie.In timpul scolii lucrez 4 ore cu copiii din cele 8 de program. In timpul vacantei lucrez 5 ore la copii din 8 ore .Obligatia mea este sa indrum copiii la lectii,apoi sa fac programe educationale. Mentionez ca sunt absolventa de Psihologie,sunt incadrata chiar cu studii superioare.Totodata mentionez ca in cele 4 ore ,respectiv 5 ore eu nu beneficiez de nici 5 min pauza.La scoala cadrele didactice se refac dupa cele 50 min ora ,au 10 min pauza. Doresc sa va intreb daca este normal sa lucrez 8 ore de program.Nu beneficiez de nici o reducere de program? Va multumesc!!!!!
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 21:32, 12 Ianuarie 2012
Personal nu inteleg ..sau inteleg ca lucrati 4 ore pe zi.
In vacante lucrati 5 ore pe zi.

Deci, nu aveti contract de angajat cu norma intreaga (8 ore pe zi). Sau aveti? Nu ati specificat daca lucrati efectiv 8 ore, ce faceti dupa cele 4 ore...

Daca lucrati doar 4 ore pe zi, este legal programul.
Ultima modificare: Duminică, 8 Ianuarie 2012
anitsirc, utilizator
Programul meu este de 8 ore /zi.O parte din program lucrez cu copii iar in celelalte ore efectuez si alte activitati.,
Art. 134. [ pauza de masă şi alte pauze]
(1) În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(2) Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.
(3) Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.
cristinalupu a scris:

Lucrez la un centru de zi pentru copii ,subordonat Primariei , sunt consilier educatie.In timpul scolii lucrez 4 ore cu copiii din cele 8 de program. In timpul vacantei lucrez 5 ore la copii din 8 ore .Obligatia mea este sa indrum copiii la lectii,apoi sa fac programe educationale. Mentionez ca sunt absolventa de Psihologie,sunt incadrata chiar cu studii superioare.Totodata mentionez ca in cele 4 ore ,respectiv 5 ore eu nu beneficiez de nici 5 min pauza.La scoala cadrele didactice se refac dupa cele 50 min ora ,au 10 min pauza. Doresc sa va intreb daca este normal sa lucrez 8 ore de program.Nu beneficiez de nici o reducere de program? Va multumesc!!!!!


Dvs aveti norma didactica de 4-5 ore/zi si norma de munca de 8 ore/zi. In ambele cazuri trebuie sa beneficiati de pauze stabilite prin Reg Intern. Solicitati acest lucru conducerii institutiei dvs, iar daca nu se rezolva faceti o sesizare la ITM-ul local.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pauza de masa in timpul orelor de lucru ionut005 ionut005 buna seara!lucrez intr-o companie cu program normal de 8 ore ceea ce nu inteleg este ca incep dimineata la 8:30 si termin programul la 17:00. pauza de masa ... (vezi toată discuția)
Lucrez intr o firma la care programul e de 6 ore pe zi. legal ... Iulianus2021 Iulianus2021 Lucrez intr o firma la care programul e de 6 ore pe zi. Legal eu in cele 6 ore nu sunt obligat sa am pauza. Managerul mi a zis că pot avea 6 ore da nici un ... (vezi toată discuția)
Timpul de lucru tudorache_alyna tudorache_alyna Buna ziua! as vrea sa stiu daca este legal ca un angajator sa aibe pretentia ca salariatii sa lucreze la foc continuu 8 ore din 8 cat este programul zilnic ... (vezi toată discuția)