Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Pot recupera taxa de poluare?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Pot recupera taxa de poluare?

Buna ziua,
Am platit taxa de poluare in martie 2011, pentru o masina adusa din Germania, in suma de 1500 lei, conform OUG 50/2008. As dori sa stiu cum pot recupera aceasta taxa.
Care sunt pasii care trebuie facuti?
De ce documente am nevoie.?

Va multumesc.
faceti o cerere unde ati paltit-o , desi sansele sunt fff. mici . daca nu se rezolva, doar prin instanta.
Daca raspunsul primit de la Administratia Financiara unde ati platit taxa este negativ, sau nu vi se raspunde in termen de 30 de zile, va adresati instantei de contencios administrativ( tribunalul). Actele necesare: copie carte de identitate auto, dovada platii taxei precum si refuzul autoritatii financiare de restituire a taxei( ori dovada ca nu v-a raspuns in termen de 30 de zile de la data cererii de restituire).
Avand in vederea jurispridenta CEDO, aveti sanse maxime, in sensul ca acum practica in Romania este unitara.

c.j. Minodora Sorian