Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... batuta si alungata de acasa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

batuta si alungata de acasa

Am o cunostiinta care recent a fost batuta de sotul ei si alungata de acasa cu tot cu copil ( o fetita de 3 anisori).
A batut-o pentru ca nu a vrut sa-i dea toti banii care ii aveau in casa ca sa se duca sa joace barbut :(
Persoana in cauza m-a sunat si m-a rugat sa sa caut pe internet sa-i spun si ei ce poate sa faca in situatia aceasta. Ce drepturi are ea in acest caz?

Am apelat la dumneavoastra sperand ca ma puteti ajuta.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
Sotul acestei persoane este vinovat de savarsirea infractiunii de loviri sau alte violente (in functie de numarul de ingrijiri medicale mentionate in certificatul medico legal...pana in 20 de zile ingrijiri medicale )
sau de infractiunea de vatamare corporala (unde numarul de ingrijiri medicale este intre 21-60).
Acest numar de ingrijiri medicale este apreciat in concret prin acest certificat medico-legal de la IML.
Obligatia legala de intretinere exista intre parinti si copii, dar si intre sot si sotie .
Acesta a savarsit si infractiunea de abandon de famile ,fapta condamnabila mai ales din punct de vedere moral.
Acesta a savarsit aceasta infractiune atat asupra sotiei , cat si a copilului.
Pt ambele infractiuni legiuitorul a prevazut posibilitatea de a aduce acest raport juridic de conflict prin intermediul unei plangeri penale prealabile.
In lipsa acesteia , institutiile abilitate nu pot efectua acte de cercetare .
Aceasta cunostinta a dvs poate depune plangerea penala prealabila la Politie sau la Parchet , in termen de 2 luni de la data la care a cunocut sau a putut cunoaste pe faptuitor.
sa apeleze la un specialist pt redactarea acesteia in conformitate cu dispozitiile legale , astfel incat sa redati cu exactitate toate aspectele de fapt si de drept.
Va avea nevoie de reprezentare si in eventualitatea unui divort....
Succes .

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc mult..

Tocmai am vorbit cu persoana in cauza, care acum sta la parinti ( locuieste la tara) si mi-a spus ca astazi a amenintat-o ca la noapte vine cu cutitul la ele (parinti ei fiind foarte in varsta). :(
poate depunde plangere penala prealabila si pt infractiunea de amenintare.