Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce pedeapsa se poate stabili pentru infractiunle de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce pedeapsa se poate stabili pentru infractiunle de lovire, amenintare si distrugere?

Părinți mei sunt divortati de 6 ani iar tata recent a mers la locul de munca a mamei mele și a bătut-o după care a făcut distrugeri la locul de munca estimate la 1000 de lei
Mama a scos certificat medico-legal ce atesta ca a avut 2-3 zile de îngrijiri medicale fratele meu de 10 ani era de fata
Acum el a săvârșit următoarele infracțiuni:
-Lovire sau alte violente
-Infracțiuni de distrugere
-Infracțiuni de Amenințare la adresa mamei a amenințat-o cu moartea dacă nu își retrage plângerea
-infracțiuni de Amenințare spunându-i mamei cai va tăia capul
El este cunoscut deja cu antecedente penale de viol lipsire inlegala de libertate și furt calificat
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
In primul rand este necesara plangerea prealabila a persoanei vatamate, pentru daunele pricinuite pagubitii se vor constitui ca parti civile in procesul penal.