avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce pedeapsa se poate stabili pentru infractiunle de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce pedeapsa se poate stabili pentru infractiunle de lovire, amenintare si distrugere?

Părinți mei sunt divortati de 6 ani iar tata recent a mers la locul de munca a mamei mele și a bătut-o după care a făcut distrugeri la locul de munca estimate la 1000 de lei
Mama a scos certificat medico-legal ce atesta ca a avut 2-3 zile de îngrijiri medicale fratele meu de 10 ani era de fata
Acum el a săvârșit următoarele infracțiuni:
-Lovire sau alte violente
-Infracțiuni de distrugere
-Infracțiuni de Amenințare la adresa mamei a amenințat-o cu moartea dacă nu își retrage plângerea
-infracțiuni de Amenințare spunându-i mamei cai va tăia capul
El este cunoscut deja cu antecedente penale de viol lipsire inlegala de libertate și furt calificat
Ultima modificare: Marți, 22 August 2017
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cel mai recent răspuns: emil6702 , utilizator 00:19, 23 August 2017
In primul rand este necesara plangerea prealabila a persoanei vatamate, pentru daunele pricinuite pagubitii se vor constitui ca parti civile in procesul penal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrare prin efractie si agresiune asupra locatarului!!!!!! cristhynne78 cristhynne78 Buna ziua!!!Astazi am trait un cosmar...o vecina a intrat la mine in casa si m-a batut in urma unor altercatii verbale mai vechi....am depus o plangere la ... (vezi toată discuția)
Lovire theodor3500 theodor3500 Va rog sa-mi spuneti din practica dvs ce consecinte sunt daca o persoana este reclamata pentru insulta amenintare si lovire.Precizez ca exista un martor ocular ... (vezi toată discuția)
Intrare prin efractie,distrugere de bunuri si lovire raluca_andreea raluca_andreea Buna ziua! In data de 19 iunie m-am certat cu fostul meu concubin care era in vizita sa isi vada fetita.Cearta s-a terminat cu lovituri din partea lui,dupa ... (vezi toată discuția)