Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj - contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj - contract pe perioada determinata

Buna ziua!

As dori sa aflu daca pot beneficia de indemnizatie de somaj in urmatoarele conditii:
- in urma cu un an mi-am dat demisia dintr-un post permanent pe care il ocupam
- dupa o intrerupere de cateva luni m-am angajat pe durata determinata.
Mentionez ca am cotizat minim 12 luni din ultimele 24.

In cazul in care beneficiez de indemnizatie, ce acte imi sunt necesare si ce va trebui sa solicit actualului angajator?

Multumesc
1. La incetarea CIM pe perioada determinata, la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat, beneficiati de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni cotizate la somaj.

2. Nu conteaza cum au incetat celelalte CIM la alte locuri de munca ci numai ultimul CIM.

3. - Ultimul angajator trebuie sa va inmaneze: decizia de incetare a CIM, adeverinta de vechime si adeverinta tip pentru somaj.
- Daca cele 12 luni sunt formate si din perioade lucrate la alti angajatori trebui sa solicitati aceleasi documente si de la acestia.

4. Actele necesare pentru a va inregistra la Agentia de Somaj sunt:

a. Actul de identitate, in original si copie;
b. Actele de studii si de calificare,in original si copie;
c. Adeverinta medicala din care sa rezulte ca persoana este clinic sanatoasa sau apta de munca ori ca are eventuale restrictii medicale;
d. Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare;
e. Carnetul de munca, in original si copie;
f. Adeverinta de vechime pentru perioada 01.01.2011 pana in prezent;
g. Adeverinta tip (Anexa 26) pentru somaj, eliberata de angajator.

Va multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra!