Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract servicii sau arenda ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract servicii sau arenda ?

Buna ziua ,
un SRL cu activitate principala transport , detine un teren de pe care obtine porumb si pe care il vinde . ( l-a obtinut prin munca administratorului societatii )Nu are factura de seminte , de arat teren sau alte cheltuieli , ce sfat imi puteti da , cum se procedeaza in acest caz .Mentionez ca porumbul a fost vandut cu factura catre o soc.din domeniul agricol - cu taxare inversa .

astept urgent un sfat , multumesc
porumbul a fost vandut de catre societate? ar merge un contract de inchiriere teren sau de arendare cu plata in produse. In felul acesta societatea dobandeste produsul porumb ca pret al contractului
da pe societate .Inteleg ca ar fi bine sa fac un contract de arenda cu plata in produse -contract care trebuie sa-l inregistrez si la finante sau numai la Primaria de unde e terenul ?
Si ca inregistrari contabile ?

Multumesc.