Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la plata in lei a arendei
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la plata in lei a arendei

O societate comerciala plateste arenda in lei la diferite persoane de la care a arendat teren agricol.
Societatea comerciala platitoare de TVA colecteaza TVA la sumele platite catre arendas??

1. Societatea a incheiat contracte de arenda teren agricol cu diferite persoane fizice pentru care se angajeaza prin contractul de arenda sa plateasca 300 lei ha.
2. Societatea obtine productie agricola(grau,porumb ,etc...) pe care o valorifica la diferiti clienti.
3. Din banii obtinuti pe langa alte cheltuieli plateste si arenda in bani conform contractelor de arenda intocmind borderouri de plata .
4. Plata arendei presupune colectare de TVA?
romeo200564, utilizator
#-o,mai explicati o data?
da se colecteaza tva , indiferent daca plata arendei se face in lei sau in natura ( la pretul pietei).
nu mi se pare corect din partea fiscului sa impoziteze atat venitul realizat de arendas prin facturarea produsele agricole catre arendant, cat si venitul obtinut de arendant, care este obligat sa depuna declaratia 200
Nu se colecteaza TVA decat in cazul in care plata produselor se face in natura .
Daca plata se face in bani , se considera ca s-a colectat deja tva , in cazul in care sunteti platitor de tva , pentru ca dumneavoastra trebuie sa vindeti produsele ca sa faceti rost de bani .
daca plata se face in bani, atunci se inregistreaza ca si o chirie si nu se mai factureaza nimic.

arendasul inregistreaza contravaloarea contractului in contul 612 si este o operatiune scutita de TVA conform art. 141, alin. 2, lit e) (daca arendantul este o persoana juridica)