avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1180 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buna ziua- transcriere acte copil nascut in Cipru
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buna ziua- transcriere acte copil nascut in Cipru

v-as ruga daca mi-ati putea raspunde la cateva itrebari am u baietel de 2 luni nascut in cipru tatal este cetatea cipriot suntem casatoriti legal avem si certificat de casatorie romanesc si vreau in aprilie sa ma duc cu copilul acasa pt ai face certificat de astere si romaesc in prezent avand doar cipriot, insa intrebarea este daca ii fac pasaport copilului cipriot pot iesi cu el di tara?la intoarcere voi avea probleme?de ce acte am evoie i romaia pt transcrierea certificatului romanesc si cat dureaza?isi pierde dreptul la cetatenia romana daca ii fac pasaport cipriot?multumesc anticipat
In primul rand sa aveti certificatul de nastere al copilului apostilat de autoritatile cipriote. Apostila se pune de regula la prefectura. Puteti sa intrati si sa iesiti din tara cu pasaport cipriot fara sa aveti probleme. Cand veniti in tara sa aveti certificatul apostilat. Sa cititi fiecare rubrica din cuprinsul certificatului in asa fel incat sa depistati eventualele neconcordante cu privire la numele dvs sau al sotului precum si la datele dvs.personale si ale sotului de stare civila. In tara sa aveti cartea de identitate valabila, traduceti si legalizati certificatul din Cipru, dupa care faceti cate o copie dupa fiecare act si va prezentati la starea civila de la locul dvs. de domiciliu din buletin. Taxa este de 2 lei. Unele primarii au taxa de urgenta in asa fel incat in 7 zile sunteti cu certificatul copilului la purtator. Copilul nu-si pierde cetatenia romana daca are pasaport cipriot. Sa va traiasca micutul si sa fie sanatos, sa va aduca numai bucurii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transcriere certificat de nastere copil nascut in cipru kontrolitza kontrolitza Buna ziua, am o intrebare legata de transcriera cetificatului de nastere cipriot al baietelului meu. 1. Sunt casatorita cu tatal copilului si puram amandoi ... (vezi toată discuția)
Casatorie in cipru eugeniachicu eugeniachicu Salutare. Am o dilema...Sunt cetateanca a Romaniei dar cu domiciliu in Basarabia. Locuesc la moment in Cipru si permisul meu de sedere este legal bazat pe ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea casatoriei din strainatate in romania deea76 deea76 Buna ziua,ce se intampla daca nu inregistrezi casatoria unui cetatean roman in Bulgaria, cu un cetatean bulgar?Exista consecinte legale?M-am casatorit in ... (vezi toată discuția)