Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Ce stagiu de cotizare trebuie sa ai pentru pensie anticipata partial si/sau varsta ?

multumesc
1. Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.

2. In functie de data nasterii si de sex cautati in Anexa 5 la Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice si vedeti care este varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare.