Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

Precizati-mi daca este posibil sa obtin pensie anticipata in canditiile in care am 26 ani vechime si 5 ani de facultate la zi ! Va multumesc !
Trebuie sa spuneti care sunt luna si anul nasterii dvs. pentru un raspuns corect.
Oricum, la stabilirea stagiului pentru pensia anticipata nu se ia in calcul stagiul asimilat, adica cei 5 ani de facultate.
Pentru a fi suficienti cei 26 de ani de stagiu, ar trebui sa fiti nascuta in perioada ianuarie-martie 1949. Cu cat creste anul nasterii, se mareste stagiul complet de cotizare, deci s-ar putea sa nu aveti indeplinita aceasta conditie.

Legea nr.263/2010:

ART. 62
(1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.
....
ART. 65
(1) Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.

Stagiul complet de cotizare este stabilit in Anexa 5 la lege, in functie de sex, luna si anul nasterii.