Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Care sunt conditiile (procedurile) ce trebuie indeplinite (parcurse) pentru a beneficia de pensie anticipata. Va multumesc
Precizati:
Sexul,luna si anul nasterii.
Legea nr.263/2010:
Art. 62. - (1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.

Art. 65. - (1) Pensia anticipata partiala
se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.
....
Barbat, nascut in luna octombrie anul 1957
Vechimea in munca: 1976 - 2009 (grupa a II-a) ( grupa a II-a este calculata ca reprezentant inca 5 ani in plus din cate am inteles)
2009 - 2014 pensionat pe caz de boala. ( dupa care i s-a luat acest drept)

Sunt sanse sa primeasca vreun un fel de pensie (anticipata partiala sau altceva?)

Va multumesc!

marry_01, utilizator
Grupa a II- a a fost pana la 31/03/2001.
Daca are 24-25(1976-2001)de ani de grupa II-a in procent de 100%-limita de varsta la 59 de ani.
Daca in perioada 01/04/2001 pana in 2009 a lucrat in conditii deosebite,atunci beneficiaza de o reducere mai mare a varstei standard de pensionare.